Çözüldü 17 yaşından sonra boy uzar mı ?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Kilo (kg)
77
Boy (cm)
175
Egzersiz , esnetme gibi alternatiflerle boy uzar mı ?
Bara asılmak boy uzatır mı ?
Boy sadece genetik ile mi alakalıdır ?
Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin.

Çözüm
Merhaba, madde madde gidelim öyle sorduysanız.
1- Esnetme yüksek yüzdeyle fasya, kas üzerine etkilidir. Deri de gerilir, bağlar da. Ancak boyumuzu uzatması için kemiklerde uzama gereklidir ve bu sebeple mümkün değildir. Germe boy uzatmaz.

2-Bara asılmak boy uzatır mı sorusu ise şöyle işler. Gün içerisinde o kadar çok ayakta kalırız veya yük bindiririz ki omurgaya, diskleri bulaşık süngeri gibi düşünürsek içindeki tüm sıvı ezilmekten dışarı kaçar. Gün sonuna doğru 1-2 cm boyumuz bile kısalır yani. Ancak bara asılmak hiçbir...
Forum Üyesi

Merhaba, Sorunuz için teşekkür ederiz, bu konuda uzman üyelerimiz en kısa sürede size cevap verecektir. Keyifli forumlar dileriz. :)

Yorum
Moderatör
SMS Onaylı
Merhaba, madde madde gidelim öyle sorduysanız.
1- Esnetme yüksek yüzdeyle fasya, kas üzerine etkilidir. Deri de gerilir, bağlar da. Ancak boyumuzu uzatması için kemiklerde uzama gereklidir ve bu sebeple mümkün değildir. Germe boy uzatmaz.

2-Bara asılmak boy uzatır mı sorusu ise şöyle işler. Gün içerisinde o kadar çok ayakta kalırız veya yük bindiririz ki omurgaya, diskleri bulaşık süngeri gibi düşünürsek içindeki tüm sıvı ezilmekten dışarı kaçar. Gün sonuna doğru 1-2 cm boyumuz bile kısalır yani. Ancak bara asılmak hiçbir şekilde boyu uzatmaz, anca saatlerce durursanız, disklerin biraz daha sıvı yönünden toparlamasını sağlayabilirsiniz ancak bu da sabah uyandığınızdaki boyunuzu geçmez. Kısacası bara asılmak da boyunuzu uzatmaz.

3- Boy sadece genetik ile alakalı değildir. İşin içinde çevresel faktörler de vardır. Genetik şöyledir. Örneğin sizin boyunuzun 1.70 - 1.85 arasında olacağı genetiktir. Ancak siz spor yaparsanız, dengeli beslenirseniz 1.85 sınırını zorlayabilirsiniz. Yatarsanız ve sedanter yaşam sürerseniz 1.70'e yakın olma ihtimaliniz daha fazla.

Ancak egzersiz yapmanın da şöyle bir avantajı var. Egzersiz yapmayan bireylerin gövdelerinin, boynunun dik olmadığını görüyoruz. Kamburlaşma, öne eğilme durumu gözleniyor. Spor ve egzersiz ile postürünüzü düzeltmek adına çok önemli işler başarırsınız, boyunuz anatomik olarak uzamasa bile, dik duruşunuzdan 3-4 cm uzun gözükebilirsiniz.

Yorum
Çözüm
Moderatör
SMS Onaylı
Uzar tabiki dostum,Barfikse asılı kalma ve barfiks çekme,düzenli zıplama egzersizleri ve düzenli uyku.Yaşın daha erken.Ben 17 yaşımda 178’dim şuan 180’im :) Çok uzamadım ama uzadım yine de :) Genetiğin de de varsa olur uzarsın. Bu dediklerime kulak ver ama

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Hocalarımızın dediklerine katılıyorum , genetiğin de varsa uzarsin , benim genetiğim de yoktu maalesef .
16 yaşımda 180 dim 19 um hala 180 im , genetik..

1 Yorum
Ahmet Yalçınkaya
Ahmet Yalçınkaya  yorum yaptı
yusuf hocam malesef falan demişsiniz ama 180 boy için herşeyi yapacak insanlar tanıyorum:lollol:

esnetme ve barda asılı kalmak boy uzatmaz sadece omurganızı ve postürünüz bozuk ise onu düzeltir ben 2000 liyim 17 yaşında falanda aynı boydum yani uzamadım ,,genelde 16-17 yaşında boy uzaması durur o yaştan sonra boyda en fazla 1-2 cm artış olur

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: