13 Yaş Fitness Programı

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
13 yaşındayım. Fitness yapmak istiyorum. Önceden bilgili olarak fitnessla ilgilenmedim. Tüm vücudumu çalıştıracak bi fitness programı arıyorum. Eğer faydası olacaksa beslenme ve antrenman programı da önerebilirsiniz. Beslenme olarak bol et yerim. Her akşam meyve yerim. Yeterince protein alırım. Ramazandan sonra babamla beraber yürüyüş ve koşu yapabilirim. Yanlış bir program sağlığımı olumsuz etkileyeceği için bilgili kişilerin yardımcı olmasını istiyorum. Teşekkürler.
Not: Evimde 5KG'luk tekli dumbell var, programda bunu da kullanabilirsiniz. Eğer program çıkarsa barfiks çubuğu alırım.

Forum Üyesi
13 yaşındayım. Fitness yapmak istiyorum. Önceden bilgili olarak fitnessla ilgilenmedim. Tüm vücudumu çalıştıracak bi fitness programı arıyorum. Eğer faydası olacaksa beslenme ve antrenman programı da önerebilirsiniz. Beslenme olarak bol et yerim. Her akşam meyve yerim. Yeterince protein alırım. Ramazandan sonra babamla beraber yürüyüş ve koşu yapabilirim. Yanlış bir program sağlığımı olumsuz etkileyeceği için bilgili kişilerin yardımcı olmasını istiyorum. Teşekkürler.
Not: Evimde 5KG'luk tekli dumbell var, programda bunu da kullanabilirsiniz. Eğer program çıkarsa barfiks çubuğu alırım.

öncelikle birkaç noktayı belirteyim. sen sonra karar ver. bu yazacaklarım benim görüş ve tecrübelerimdir.

* Sana bir üyenin seni görmeden, iskelet gelişimini bilmeden, geçmişini bilmeden böyle kritik bir dönemde program yazmasını, önermesini bekleme. Atıyorum biz sana barbell shrug deriz ama sen aslında onu yapamıyor olabilirsin. Ya da senin yaşındaki kişiler için berbat bir hareket olabilir. O yüzden önce seni tanımak lazım, sonra da ciddi ciddi bu işlerden anlayan biri lazım.

* Bir tek dumbbell var diyorsun. Biceps curl, triceps extension, shoulder press gibi hareketler yaparsın zaten onlarla. ancak sadece 5 kg. bir hareket için 5 kg az olurken diğerleri için çok çok fazla gelebilir. Sen aynı dumbbell ile aynı güçte olmayan kaslarını yoracaksın. Sıkıntı olabilir. Sakatlık olabilir.

* "Yeterli protein alıyorum" demişsin. Bu işlere ilk olarak senin yaşlarında başladım. Yeni bir şey okuduktan hemen sonra "tamam çok şey öğrendim" dedim. senden 10 yaş büyüğüm. hiçbir halt bilmiyorum. Emin ol senin de öğreneceğin çok şey var. O yüzden "yeteri kadar alıyorum" deme. Acaba de. Kilom nedir, yağ oranım nedir, ne kadar almak lazım acaba diye araştır. Hesapla. Öyle karar ver.

Bunları zaten yaptıysan bir şey demiyorum zaten. Yapmışsın işte.

SaVaS'ın önerdiği gibi bir spor salonuna yazılmayı düşünebilirsin. Mümkünse bir büyüğünle. Beraber takılırsınız salonda. Yardımcı olur sana. Kızma ama, belki hocanı o büyüğün daha iyi anlar ve sana yardımcı olur. Mesela ben yeğenime yardımcı olmaya çalışıyorum. Hareketi yanlış yapıyor hep (boş şişelerle yaptırıyorum hareketi öğrenme sürecinde). Elini yanlış tutuyorsun diyorum, farketmedim diyor.

Senin başında seni farkedecek biri olsun mümkünse. Yanlış yapacağın şeylerin acısını ömür boyu çekme. Derdim o.

Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Sen daha bu yaşlarda vücudunu, sağlığını, beslenmeni, uykunu düzene sokacak bir spora heves ettiysen, aferin sana. Devam et. Tebrik ederim :)

Yorum

Spor salonlarında daha fazla kas grubunu çalıştırma imkanınız olur yeterli ağırlık vardır. Çünkü belli bir zaman diliminden sonra çalıştığınız ağırlık yetersiz gelir kaslarda oluşan mikroskobik yırtılmaları oluşturamazsınız kaslar o ağırlıklara uyum sağladığından tepki vermez ağır kilolara çalışma yaptığınız zaman tecrübeli birinden yardım almanız önemli şöyle açıklayayım özellikle süper setlerde 1 tekrar yapacak enerjiniz kalmaz bu durumda size destek olursa sakatlanmaların önüne geçer daha fazla tekrar çıkararak kaslardaki stresin devamlılığını sağlarsınız

Yorum

Beslenme ve kalori ayarlaması hakkında bu vereceğim linke tıklayın arkadaşlarla beraber bilgi vermeye çalıştık linke tıklayın iyi çalışmalar

http://www.fitnessbilim.com/forum/s...sunda-ve-kiloda-yardim-lazim-2.html#post17423

Yorum
Forum Üyesi
bence spor salonundan önce, vücut ağırlığını kullanarak yapabileceğin hareketleri denemen de fayda var. spor salonundaki antrenörlerin de bir çoğu bilmez bu yaştaki birine nasıl program yazılır.

50-60 merdivenlik bir yerde orta yüksek ve aynı tempoyla in çık 2 dakika bekle in çık 2 dakika bekle in çık 2 dakika bekle, senin için çok verimli bacak antrenmanı olur mesela. youtube'dan düzgün şınav nasıl çekilir bunu öğren ve çekebildiğin kadar çek, 1-2 dakika bekle tekrar çekebildiğin kadar çek, 1-2 dakika bekle yine çekebildiğin kadar çek.

bir de 3 tekrar barfiks çekebiliyorsan barfiks çek, çekemiyorsan bu videoda anlatılanlara çalış

https://www.youtube.com/watch?v=Gq2oQx26emc

https://www.youtube.com/watch?v=yR5ZB_zs3eA

yani 3 set merdiven 3 set şınav 3 set barfiks çalışsan haftada 2 kez uzun bir süre yeterli olur senin için

Yorum
bence spor salonundan önce, vücut ağırlığını kullanarak yapabileceğin hareketleri denemen de fayda var. spor salonundaki antrenörlerin de bir çoğu bilmez bu yaştaki birine nasıl program yazılır.

50-60 merdivenlik bir yerde orta yüksek ve aynı tempoyla in çık 2 dakika bekle in çık 2 dakika bekle in çık 2 dakika bekle, senin için çok verimli bacak antrenmanı olur mesela. youtube'dan düzgün şınav nasıl çekilir bunu öğren ve çekebildiğin kadar çek, 1-2 dakika bekle tekrar çekebildiğin kadar çek, 1-2 dakika bekle yine çekebildiğin kadar çek.

bir de 3 tekrar barfiks çekebiliyorsan barfiks çek, çekemiyorsan bu videoda anlatılanlara çalış

https://www.youtube.com/watch?v=Gq2oQx26emc

https://www.youtube.com/watch?v=yR5ZB_zs3eA

yani 3 set merdiven 3 set şınav 3 set barfiks çalışsan haftada 2 kez uzun bir süre yeterli olur senin için

Haklısın bir çoğu Eğitimsiz önceden ağırlık çalışmış insanlar önerin güzel bu faydalı olur ama kendisini hazır hissettiğinde spor salonu düşüncem butonda iyi çalışmalar dilerim

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: