Tüm Sorularınızı Cevaplıyoruz

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Yönetici
SMS Onaylı
Merhaba değerli forum üyelerimiz ,

Her gün aramıza bu spora yeni başlayan bir sürü arkadaşımız katılıyor.

Sordukları sorular birbirlerine hep çok yakın :

Antrenman programı verir misin,nasıl yağ yakabilirim,
nasıl plaj vücuduna ulaşabilirim,
Nasıl kilo alabilirim , şu supplementi nasıl kullanmalıyım vs.

O yüzden spora yeni başlayan veya önceden beri yapan , kafasında bir sürü soru bulunan arkadaşlarımız için bu konuyu açtık .

Sorduğunuz tüm sorulara müsait olduğumuz en kısa vakitte Ben ,@Ahmet Doğanay hocalarımız dönecektir.

Sorularınızı bekliyoruz :)

Bazen bildirim gelmeyebiliyor , o yüzden sorduğunuz sorunun sonuna beni ,@Ahmet Doğanay 'ı hocalarımızı etiketlerseniz sevinirim :)

Son düzenleme:
Forum Üyesi
Selam arkadaşlar, 2018 sonunda iş sebebiyle bıraktığım (1,5 yıl kesintisiz gitmiştim) spora 2 gün önce tekrar başladım. Önceden çoğunlukla powerlifting yani compound tarza (bench,squat, deadlift) çalışmaktaydım.
Boyum 1.70 kilom 76. Şu an daha iyi bir fizik ve yağ yakma amacıyla spora gidiyorum.
Sorun şu ki salondaki arkadaş bir program verdi inanılmaz yıpratıcı. Bana çok saçma geldi. Sizin de görüşlerinizi almak isterim.

Eğer sizin görüşleriniz de uygunsa savaş hocanın 3 günlük (1 günü hitt olan) yağ yakma programına geçmek istiyorum.
Salonda verilen program şu şekilde

antremandan önce 20 dk yürüyüş. Son 5 dk koşu

- Bench press 4x15
- Reverse Barbell Row 4x15
- Lat pulldown 4x15
- Dumble Fly 4x15
- Arnold Press 4x15
- Dumble curl 4x15
- Dumble lateral raise 4x15
- Dumble extension 4x15
- Front Squat 4x15
- Leg curl 4x15

ABS
Leg raise 3x10
Cruch 3x20
Sidebend 2x50

Antreman sonrası 20dk eliptik.

Yani şu an böyle ama antraman çok tüketiyor bitiriyor kolda güç kalmıyor. Görüşlerinizi oldukça önemsiyor ve ona göre hareket edeceğim için yardımınız için şimdiden teşekkür ederiyorum.

Yorum
Forum Üyesi
Selam 2 3 aydır spor yapıyorum haftanın 5/6 günü full body yapıyordum, bu hafta Split e geçtim Bacak günümdü ancak nedense bacak günü ağrısını çekmedim önceden çok fazla yapmadığımdan çekmediğimi düşünüyordum ama bugün 6 farklı Hareketi düzgün bir şekilde yapmış olmama ramen herhangi bir ağrı yok, Hareketleri yanlış yada eksik yapmış olabilir miyim yoksa Normal mi? Çünkü internette görüyorum herkes bacak günü ağrısından şikayetçi.

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Selam arkadaşlar, 2018 sonunda iş sebebiyle bıraktığım (1,5 yıl kesintisiz gitmiştim) spora 2 gün önce tekrar başladım. Önceden çoğunlukla powerlifting yani compound tarza (bench,squat, deadlift) çalışmaktaydım.
Boyum 1.70 kilom 76. Şu an daha iyi bir fizik ve yağ yakma amacıyla spora gidiyorum.
Sorun şu ki salondaki arkadaş bir program verdi inanılmaz yıpratıcı. Bana çok saçma geldi. Sizin de görüşlerinizi almak isterim.

Eğer sizin görüşleriniz de uygunsa savaş hocanın 3 günlük (1 günü hitt olan) yağ yakma programına geçmek istiyorum.
Salonda verilen program şu şekilde

antremandan önce 20 dk yürüyüş. Son 5 dk koşu

- Bench press 4x15
- Reverse Barbell Row 4x15
- Lat pulldown 4x15
- Dumble Fly 4x15
- Arnold Press 4x15
- Dumble curl 4x15
- Dumble lateral raise 4x15
- Dumble extension 4x15
- Front Squat 4x15
- Leg curl 4x15

ABS
Leg raise 3x10
Cruch 3x20
Sidebend 2x50

Antreman sonrası 20dk eliptik.

Yani şu an böyle ama antraman çok tüketiyor bitiriyor kolda güç kalmıyor. Görüşlerinizi oldukça önemsiyor ve ona göre hareket edeceğim için yardımınız için şimdiden teşekkür ederiyorum.
Antrenmandan önce kardiyo yapmak , antrenman esnasındaki enerjinizden çalar ve kas gelişimini baltalar büyük oranda .

Isınmak için ana setlerden önce 2-3 ısınma seti yeterli olacaktır .

Programa gelecek olursak klasik bir fullbody programı , dilerseniz kendinizinkini yazabilirsiniz bu linkten ; Makale - Kendi Full Body Antrenman Programını Yaz

Çok yoruluyorum diyorsanız , fullbody yerine itiş çekiş bacak gibi splitler yapabilirsiniz.

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Selam 2 3 aydır spor yapıyorum haftanın 5/6 günü full body yapıyordum, bu hafta Split e geçtim Bacak günümdü ancak nedense bacak günü ağrısını çekmedim önceden çok fazla yapmadığımdan çekmediğimi düşünüyordum ama bugün 6 farklı Hareketi düzgün bir şekilde yapmış olmama ramen herhangi bir ağrı yok, Hareketleri yanlış yada eksik yapmış olabilir miyim yoksa Normal mi? Çünkü internette görüyorum herkes bacak günü ağrısından şikayetçi.
Haftanın 5/6 günü fullbody kas gelişimi için çok kötü , kaslar dinlenirken gelişirler , büyük kas grupları minimum 2-3 küçük kas grupları minimum 1-2 gün dinlenmeleri gerekir aksi takdir de overtraining olabilirsiniz .

Ertesi gün ağrı oluşması kasinizin geliştiği anlamına gelmez , aksine yetersiz protein , yetersiz uyku gibi sebeplerden dolayı oluşuyor olabilir eğer Hamlık ağrısı değilse.
Ertesi gün ,bir önceki gün çalıştığınız kas grubu sıktığınız da azıcık bir ağrı olması yeterlidir.

Bir kas grubu için tek günde 5-6 haraket aşırı fazla , ön bacak için 2 arka bacak için 1 kalça için 1 haraket yeterlidir , eğer bir kas grubunu tüketmek için 1-2 haraket yerine 4-5 harakete ihtiyaç duyuyorsanız setlerinizin kalitesini gözden geçirmenizi öneririm .

Yorum
Forum Üyesi
Haftanın 5/6 günü fullbody kas gelişimi için çok kötü , kaslar dinlenirken gelişirler , büyük kas grupları minimum 2-3 küçük kas grupları minimum 1-2 gün dinlenmeleri gerekir aksi takdir de overtraining olabilirsiniz .

Ertesi gün ağrı oluşması kasinizin geliştiği anlamına gelmez , aksine yetersiz protein , yetersiz uyku gibi sebeplerden dolayı oluşuyor olabilir eğer Hamlık ağrısı değilse.
Ertesi gün ,bir önceki gün çalıştığınız kas grubu sıktığınız da azıcık bir ağrı olması yeterlidir.

Bir kas grubu için tek günde 5-6 haraket aşırı fazla , ön bacak için 2 arka bacak için 1 kalça için 1 haraket yeterlidir , eğer bir kas grubunu tüketmek için 1-2 haraket yerine 4-5 harakete ihtiyaç duyuyorsanız setlerinizin kalitesini gözden geçirmenizi öneririm .
Tamamdır Teşekkür ederim Haftanın 5 6 kere gitmemin sebebi Evde daralmam ve gidince fazlasıyla stres attığım için kendine çekiyor salon Açık olduğu her gün gidiyorum genelde, Teşekkür ediyorum tekrardan dediğiniz mantıklı zaten Bacak, Kalça, Ön ve Baldır Çalışıyorm toplam 6 hareket oluyor. Son bir sorum olucak Ağırlık ve Boy la ilgili bir üsrü şey söyleniyor Ağır kaldırmanın boya etkisi var mıdır?

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Tamamdır Teşekkür ederim Haftanın 5 6 kere gitmemin sebebi Evde daralmam ve gidince fazlasıyla stres attığım için kendine çekiyor salon Açık olduğu her gün gidiyorum genelde, Teşekkür ediyorum tekrardan dediğiniz mantıklı zaten Bacak, Kalça, Ön ve Baldır Çalışıyorm toplam 6 hareket oluyor. Son bir sorum olucak Ağırlık ve Boy la ilgili bir üsrü şey söyleniyor Ağır kaldırmanın boya etkisi var mıdır?
Ağırlık kaldırmanın boy uzamasına olumsuz etkisini kanıtlayan bilimsel araştırma yok , tamamen halk efsanesi .
Ama omurganıza yük bindirmekten kaçının , skolyoz gibi rahatsızlıklar oluşmaması için .
Bunun içinde egoya yenik düşüp ağır kilo girmemek gerekiyor .

6 gün spora gidiyorsanız ,
Göğüs triceps
Sırt Biceps
Omuz bacak
Dinlenme
Göğüs triceps
Sırt Biceps
Omuz bacak

Şeklinde yapabilirsiniz

Yorum
Forum Üyesi
Ağırlık kaldırmanın boy uzamasına olumsuz etkisini kanıtlayan bilimsel araştırma yok , tamamen halk efsanesi .
Ama omurganıza yük bindirmekten kaçının , skolyoz gibi rahatsızlıklar oluşmaması için .
Bunun içinde egoya yenik düşüp ağır kilo girmemek gerekiyor .

6 gün spora gidiyorsanız ,
Göğüs triceps
Sırt Biceps
Omuz bacak
Dinlenme
Göğüs triceps
Sırt Biceps
Omuz bacak

Şeklinde yapabilirsiniz
Tamamdır teşekkür ederim Bu şekilde uyguluyucam sadece Dinlenme gününü perşembe yerine Pazar a koyucam (Salon kapalı Pazarları o yüzden) ,Omurgaya yük binderme konusuna da dikkat ederim tekrar teşekkür ederim iyi günler dilerim.

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Arkadaşlar omuza kutle koymada lateralmi daha nitelikli shoulder dumbell press mi ?
Lateral + rear delt bence çünkü ön omuz zaten göğüs için yapılan pressler de bile yeterli hasarı alıyor .

Haftada 3 kere yan omuz 2 kere arkaomuz çalışabilirsiniz

Omuz için yapılan presslerde arka ve yan omuz yeterli hasarı alamaz

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p