Menisküs ve Çapraz Bağlar

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Merhaba Mayıs 2014 te oturdugum yerden kalkarken dizlerimde hafif bir ağrı oldugunu farkettim ve doktora gittim.Mr çekilmem gerektigini söyledi Mr sonucunda ise iki bacağımda da menisküste aşınma ve çapraz bağlarda zedelenme çıktı.Buna ek olarak sağ dizimin arkasında ödem oluştugunu söyledi.Neyse dizlik kullanmamı tavsiye etti ilaç verdi fakat ağrım hafif oldugu için ben pek aldırış etmedim ve dizlik kullanmadım.2 hafta sonra ağrılarım arttı ve otururken bile yerimde duramaz oldum fizik tedaviye başladım.Fizik tedavi ağrımı 1 hafta içinde kesti 2 hafta sonra ise dizlerim normale döndü. Haziran sonunda dizlerim düzelmişti.Mayıs ayında bacak çalışmayı bıraktım ve Eylüle kadar hiçbir bacak hareketi yapmadım.Eylülün başında artık bacak çalışmaya başlamam gerektigini düşündüm ve leg curl makinelerinde 4 er set bacak çalışmaya başladım. 25-30 kg ile.Açıkcası zorlamadı bacagımı ama dizlerimde sıkıntı oldugu için ağırdan alayım dedim.2.bacak günü geldi tekrar aynı hareketler aynı kilolar ertesi gün dizlerimde inanılmaz bir ağrı başladı yine 1 hafta geçti yeni yeni düzeliyor.Benim bacak çalışma şansım kalmadı mı bundan sonra ?Eskisi gibi bacak çalışmam için ne yapmam lazım ? Diz üstü kaslarını güçlendirip çalışmaya devam edebilirmiyim ? Hangi hareketleri yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Forum Üyesi
hareketleri dizini sararak yapmaya çalış .. squat çalışmanı tavsiye etmem leg curl yap ama dizinin altına bir havlu koy oyle çalışmayı dene .. ağrılı olursa yapma ... mr sonucun hala sendeyse bana mesaj atta bi bakayım

Yorum
Forum Üyesi
Merhabalar, benimde böyle bir konuda sıkıntım var. Yeni başlık açmak yerine ilk olarak buradan sonuç almayı denemek istedim. Her ne kadar konu tamamen aynı olmasa da.
Ben 6-7 yıl önce ön çapraz bağ ve menisküs ameliyatı geçirdim. Futbol oynarken ön çapraz bağımı yırtmıştım. Daha sonra futbol oynamaya her ne kadar devam etsem de, eski düzeni tutturamadım. Üniversiteye gelince fitness yapmaya başladım. Bir gün kalf çalışırken menisküsümü tekrar zedeledim. Çekilen MR sonucunda 2. derece degenerasyon çıktı. Ameliyat olmak istedim fakat kendi kendine iyileşebileceğini söylediler fakat 4 yıl oldu ve iyileşmedi. 2 defa fizik tedaviye gittim. Fizik tedavinin doktorları takibini yapmadıkları için 2 sefer de sonuç alamadım.
Fitness salonunda kendi kendime bacağımı kuvvetlendirmeye çalışıyorum. Meniskus için Glikozamin kullandım bir süre o da iyi gelmedi.
Benim sorularım meniscus için ilaç tedavisi ne derece vardır?Önerebileceğiniz suplementler var mıdır? Savaş hocanın verdiği bacak geliştirme programından kalf kısmını çıkarttım onu uyguluyorum, o programda ne gibi değişiklikler yapabilirim? Başka önereceğiniz neler olabilir?

Bu konuda bilgili arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum
Forum Üyesi
Merhaba Mayıs 2014 te oturdugum yerden kalkarken dizlerimde hafif bir ağrı oldugunu farkettim ve doktora gittim.Mr çekilmem gerektigini söyledi Mr sonucunda ise iki bacağımda da menisküste aşınma ve çapraz bağlarda zedelenme çıktı.Buna ek olarak sağ dizimin arkasında ödem oluştugunu söyledi.Neyse dizlik kullanmamı tavsiye etti ilaç verdi fakat ağrım hafif oldugu için ben pek aldırış etmedim ve dizlik kullanmadım.2 hafta sonra ağrılarım arttı ve otururken bile yerimde duramaz oldum fizik tedaviye başladım.Fizik tedavi ağrımı 1 hafta içinde kesti 2 hafta sonra ise dizlerim normale döndü. Haziran sonunda dizlerim düzelmişti.Mayıs ayında bacak çalışmayı bıraktım ve Eylüle kadar hiçbir bacak hareketi yapmadım.Eylülün başında artık bacak çalışmaya başlamam gerektigini düşündüm ve leg curl makinelerinde 4 er set bacak çalışmaya başladım. 25-30 kg ile.Açıkcası zorlamadı bacagımı ama dizlerimde sıkıntı oldugu için ağırdan alayım dedim.2.bacak günü geldi tekrar aynı hareketler aynı kilolar ertesi gün dizlerimde inanılmaz bir ağrı başladı yine 1 hafta geçti yeni yeni düzeliyor.Benim bacak çalışma şansım kalmadı mı bundan sonra ?Eskisi gibi bacak çalışmam için ne yapmam lazım ? Diz üstü kaslarını güçlendirip çalışmaya devam edebilirmiyim ? Hangi hareketleri yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

menüsküslerinze yük bindikçe ağrımaya başlar bacağınız tam iyileşmediyse .. aynı şekilde çapraz bağlar da da hala bir zayıflık varsa ağrı olur ama bu leg curlda çok ortaya çıkmaz .... menisküsleriniz tam olarak iyileşmemiştır .. quadricepsinizi geliştirin leg curl de fakat düşük ağırlıklarla yapın yada threband tarzı

Yorum
Forum Üyesi
Cevaplar için teşekkürler. Aklıma takılan 1-2 bir şey daha sormak istiyorum.Fizik tedavilerde de önerilen hareket hep leg curl ve leg extension hareketleriydi. Ama leg press'te yapmaya başladım. Asıl leg press'in meniscus e zarar vereceğini düşünüyorum. Sizce de öyle midir? Hareketi bırakmalı mıyım? Bir bunun yerine koyabileceğim aynı kısmı çalıştıran daha güvenli bir hareket önerebilir misiniz?

Yorum
Forum Üyesi
Cevaplar için teşekkürler. Aklıma takılan 1-2 bir şey daha sormak istiyorum.Fizik tedavilerde de önerilen hareket hep leg curl ve leg extension hareketleriydi. Ama leg press'te yapmaya başladım. Asıl leg press'in meniscus e zarar vereceğini düşünüyorum. Sizce de öyle midir? Hareketi bırakmalı mıyım? Bir bunun yerine koyabileceğim aynı kısmı çalıştıran daha güvenli bir hareket önerebilir misiniz?

meniscus için bir başlık altında detaylı bilgilendirme yapacağım onu takip edebilirsiniz ... en iyi hareket bence yatarken bir hareket var vmo kasını çalıştırır ama şimdi tarif etsem kesin yanlış yaparsınız çünkü kaç kişiye tarif ettiysem yanlış yaptı göstermem gerek bir video çekeceğim yada internette varsa bulup atacağım .. şimdilik hamstring çalışmayın daha çok quadriceps çalışın ama squat değil leg press de değil kesinlikle leg curl sadece ...

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: