Beslenme

Yumurta ve Kolesterol


Yumurta, vücut geliştirme sporuyla uğraşan, hatta spor yapan her birey için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. 1 adet orta boy yumurtada(~50gr), 6.5gr protein, 5.5gr yağ ve 0,5gram karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet orta boy yumurtada yaklaşık 200mg kolesterol bulunmaktadır. Bunun yanı sıra potasyum, kalsiyum, vitamin A ve demir yönünden de zengin besindir.

Yumurta sarısı bilindiği üzere kolesterol içermektedir. Yapılan bir çok araştırmada uzun süreli süreç göz önünde bulundurularak, günlük kolesterol tüketiminin 200mg ve aşağısında tüketilmesinin sağlık açısından faydalı olduğu görülmüştür. Özellikle kalp ve damar sağlığı ile ilgili sorun yaşayan hastalarda yumurta sarısının tüketiminin sınırlandırılması gerektiği bir çok araştırmada görülmüştür.

Konuyu aslında detaylandırıp, HDL LDL ve kolesterol ile ilgili uzunca bir yazı yazmak isterdim. Fakat konuyu iyice anlayabilmeniz için oldukça detaylı yazı yazmak gereklidir. Her zaman yazılarımızda konuyu oldukça basitleştirmek için uğraşıyoruz. Kaynakça bölümüne ilgililer için bir kaç bilimsel makale ekliyorum. İlgilenenler için sanırım yeterince açıklayıcı olacaktır.

Konuyu özetlemek gerekirse, özellikle diyabet hastaları, kardiyovasküler ve damar hastalıklarına sahip kişilerin yumurta tüketimi konusunda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Sağlıklı sporcular için yumurta tüketimi tabiki zengin protein kaynağı olması açısından önemlidir. Fakat TV ekranlarında çıkan bazı insanların söylediği gibi günde 15-20 adet tam yumurta yemek hiç sağlıklı değildir.

Unutmayın herşey dozunda sağlıklıdır. Dozunu kaçırırsanız sağlıklı besinler sağlıksız etkiler yaratır.

 

Mehmet Kaban

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız


 

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21076725

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28191513

http://nutritionfacts.org/2016/04/28/egg-consumption-and-ldl-cholesterol-size/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11023005


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7293937

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
N
  • N
    NoxvonFleuret__
  • 29 Temmuz 2018
Arkadaşlar yanlış anlamayın ama yıl 2018 hala kolesterol diyorsunuz. Zamanım da boş geçiyor ya neyse sizi de aydınlatayım.

Yenilen yiyeceklerin kan kolesterolüne etkisi yoktur etkileyen şey yiyecekteki doymuş yağın fazlalığı olabilir, toksik maddeleri olabilir trans yağdır vs. hazır yumurta olmaması, köy denilen yumurtaların mısırla olabildiğince beslenmemesi (mısırın omega 3/omega 6 oranı 0.8/50.1 gibi yaklaşık) etkiler ayrıca ingilizcesi olanlar kaynağa bakabilir yenilen kolesterol miktarı arttıkça kazanılan kas kütlesi artıyor . KOLESTEROL ANABOLİKTİR. Son araştırma bu AHA vb. kurumların araştırmalarına bakmayın çoğu fosil veya yanlıştır tıpkı 2002'de yapılan omega 3 hapları, (kullanılabilir ama çook abartıldı), günde 12 porsiyon tahıl adnfjlsndfjkl neyse özetle kolesterol kısıtlaması olmamalıdır kısıtlanması gereken aşırı doymuş yağ olmaması (günlük 100-200 gr et vs.) ona bakarsanız daha fazla yenilmesi önerilen balığın kolesterol miktarı kırmızı, beyaz etten fazla o zaman sardalya, istavrit falan da yemeyelim. Son araştırmalar artık kolesterol kısıtlamasını çöpe atmış durumda başka başka şeylere bakıyorlar. Eklemelere açığım yazı üstünde. :)

Daha bilinçli toplum için kaynak: https://bayesianbodybuilding.com/cholesterol-anabolic/
N