Yaza Detoks İle Başlayın! Detoks Nedir? Nasıl Yapabiliriz?

Bahara Detoks İle Başlayın!

Son yılların en moda tanımlarından biri ‘Detoks’. Ancak detoks kelimesini duyunca herkesin aklına sadece sebze ve meyve suları geliyor. Detoks demek sadece sıvı beslenmek, çiğ besinleri tüketmek, bağırsakların temizlenmesi anlamına gelmiyor. Evet yanlış beslenme, aşırı kırmızı et tüketimi, aşırı kahve-çay tüketimi, yağlı yiyecekler, nikotin, hava kirliliği, stres, yoğun iş temposu vücudumuzda zararlı toksinlerin birikmesine yok açıyor. Zararlı toksinlerden arınmak için sadece sebze ve meyve suları içmek yetmiyor. Detoksta sadece bağırsakların temizliği değil ruh ve zihin temizliği de önemli. Detoksu aslında zihin ve beden temizliği olarak ta düşünebilirsiniz.

Nasıl detoks yapabiliriz?

Detoksu sadece mevsim geçişlerinde değil her mevsim yapabilirsiniz. Hatta ayın 3 gününü detoksa ayırmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Detoks süresince kızartma, kavurma, yağlı yiyecekler, şeker ve şekerli yiyecekler, rafine yiyecekler, hamur işlerin den uzak durun. Vücudu uyarıcı etkisi olan kafein içeren içecekler yani kahve, asitli içecekleri tüketmeyin. Baş ağrısı yaşamamak için detokstan 1 hafta öncesinden kafeini kesmeniz yararlı olacaktır.

Günde 3 lt su içmeye özen gösterin. Bununla birlikte yeşil çay, beyaz çay, papatya, rezene gibi çayları da şekersiz olarak tercih edebilirsiniz.

Detoks süresince stres, alkol ve sigaradan uzak durun.

Detoksun etkili olabilmesi için uykunuzun da çok önemli olduğunu unutmayın. Yatmadan 1 saat önce televizyon, tablet ve telefonu kapatın. Bitki çayınızı yudumlarken rahatlatıcı bir müzik dinleyin.

Size kendinizi iyi hissettiren fiziksel hareketi yapın. İster yürüyüş ister yüzme. 3 günlük detoksta günde 1 saatinizi spora ayırın ve son 15 dakikasında meditasyon yapın.

Sindirimi zor yiyeceklerden uzak durun ve mevsim sebze ve meyvesini tercih edin.

Detoks sırasında kilo kaybı yaşayabilirsiniz ancak hedefiniz zayıflamak olmamalı! Detoksun amacı vücudunuzdan toksinleri atarken ruh ve zihinsel sağlığınızı olumlu yönde etkilemek olduğunu unutmayın!

İLGİLİ YAZI:  Monosodyum Glutamat Nedir?

Detoks yaparken nelere dikkat edilmeli?

Herhangi bir sağlık sorunu olanların, ilaç kullanan kişilerin, ergenlerin, çocukların, hamile ve emziren kadınların uygulaması sakıncalıdır.

İLGİLİ YAZI:  Testosteron Neden Düşer?

Detoks programlarının uzun süre uygulanması vitamin, mineral eksikliğine neden olabileceğinden 3 günden fazla uygulanmamalıdır.

Uzm. Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil

Bu makale size faydalı oldu mu?
Makaleyi değerlendirin, bu sayede bizim daha iyi şeyler yazmamıza yardımcı olacaksınız.
Evet
Hayır

2 YORUMLAR

  1. Blog yazarı Sernaz Hanımın dediklerine katılmıyorum. Detoks denilen adetin (ki bir standartı da yok hakkında 1001 değişik tavsiyeler var) hiç bir kaynağı-dayanağı yok. Son zamanlarda pazarlanan detox diyetleri ve ürünleri asla bilimsel kaynağı ve mantıklı açıklaması olmayan safsatalar maalesef. Vucudumuz karaciğer ve böbreklerle toksinleri etkisizleştirip atmamızı sağlıyor. Özel zehirlenmeler (ağır metal vs) dışında dışarıdan yapılabilecek müdaheleler yok.

    Aynı diğer çoğu "alternatif tıp" ürünleri gibi bu da para tuzağı. Homeopati, reiki, denge bileziği, evrenden menfaat istemek (secret kitabı saçmalıkları) vs vs. Lütfen böyle şeylere itibar etmeyelim. Birisi bize bir şey satmaya çalışıyorsa bunun sağlam kanıtlarını-kaynaklarını göstermesini isteyelim. İddia sahibi iddiasını kanıtlamakla yükümlüdür.

    Haftada 1-2 gün sindirim sistemini dinlendirmek, arada bir oruç tutmak kesinlikle faydalı. Hatta Sernaz hanımın tavsiye ettiği her şey psikolojik ve fizyolojik olarak iyi. Ama faydası asla vucudu toksinlerden ayırmakla alakalı değil.

  2. 5 günlük bir detox programı yapmıştım bir dönem. Çorbalı, salatalı, ara öğünlü. Tıka basa yediren cinsten. Çok iyi hissettirmişti.

    1 kere de meraktan sipariş verilen sıvı detox yapmıştım 3 günlük. 6 şişe farklı içerikleri bulunan karışımlardan tüketiyorduk. Kabus gibiydi. Bir daha asla yapmam öyle bir detox.

İlginizi çekebilir

error: Bu Makale Koruma Altındadır!