Beslenme

Whey Protein ve Casein Nedir? Faydası Var mı?


Peynir altı suyu proteini

Whey protein sütte bulunan 2 protein tipinden biri olup, bir diğeri ise kazein olarak adlandırılmaktadır. Diğer proteinler ise standart peynir yapım işlemi ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Eskiden whey protein, peynir yapım işleminin faydasız yan ürünü olarak kabul edilmekteydi, fakat daha sonradan whey proteinin gerçekten yüksek kalitede protein içerdiği saptandı. Sonrasında whey proteininin, laktoz ve yağ içermeyen tozların içerisine distile edilme yöntemleri geliştirilmiştir. Böylece whey proteini tozu o zamandan beri protein suplementleri arasında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Whey protein 8 esansiyel amino asiti içeren tam bir proteindir ve protein kalitesini ölçen 4 kriter üzerinden karşılaştırıldığında diğer proteinlerden üstün olduğu bildirilmiştir. Whey proteinin içinde dallı zincirli aminoasit (DZAA) konsantrasyonu %25 civarındadır. Lösin, izolösin, valin adlı önemli dallı zincirli aminoaasitler karaciğerde metabolize olmadan iskelet kası tarafından direk olarak kullanılabilmektedir. Çünkü bu amino asitler daha hızlı etki eden aminoasitler olup, egzersiz sırasında kaslar için etkili bir enerji kaynağı olurken, kaslarda protein sentezinin yapımı için de egzersiz sonrası hazır bir kaynak görevi üstlenmektedir. Mideyi terk ettikten sonra, ince bağırsaklardan diğer proteinlere nazaran daha hızlı kana karıştıklarından whey protein hızlı etki eden protein olarak kabul edilmektedir. Whey protein kullanımı özellikle enerjinin kullanımı ve besin zamanlama sisteminin anabolik fazı için uygundur.

Aynı zamanda whey protein glutatyon öncülleri bakımından zengindir. Glutatyon ise gamma glutamik asit, sistein ve glisin adlı 3 aminoasiti içeren bir peptittir. Serbest radikallerin nötralize edilmesinde rol alırken vücut için potansiyel detoksifiye edicidir. Whey proteinin glutatyon üretimini artırdığı gösterilmiştir.

Whey proteinin 3 tipi bulunmaktadır:

1.Whey protein hidrozalate: Hidrolizat kendi yapı taşları olan aminoasitlere parçalanan bir protein türüdür. Bitter tadı olan ürünler olup elde edilme yöntemi çok pahalı olduğundan fiyatı yüksektir .

İLGİLİ YAZI:  Beyin Sağlığını Etkileyen Besinler ve Özellikleri

2.Whey protein izolate: İçeriğindeki tüm laktozun uzaklaştırıldığı whey proteinin saf halidir. Genelde laktoz intoleransı olan bireyler tarafından kullanılmaktadır . Elde edilme aşaması iki türlüdür; uzun filtrasyon veya iyon alışveriş kromotografisi. Son filtrasyon sistemi olan iyon alışveriş kromotografisi ile hidroklorik asit ve sodyum hidroksit kullanılır. Elde edilen protein oranı % 90-93‟tür .

3.Whey protein konsantrate: Konsantre wheyin iki şekilde elde edilme yöntemi vardır; ultrafiltrasyon ve diafiltrasyon. Bunun sonucu olarak %70-80 dolaylarında protein taşırlar. Az miktarda yağ ve karbonhidrat içermek gibi bir dezavantajları vardır. Whey proteinin en çok bulunan tipi olup pahalı değildir. Birçok ürün içerisine eklenebilir. Geçmişte yüksek laktoz konsantrasyonundan dolayı üründe memnuniyetsizlikler olmaktaydı, fakat şimdi yeni formüllerinde nerdeyse %1 den az laktoz bulunmaktadır.

Konsantre whey protein`in kullanıcıya hazır hale gelirken geçtiği işlemler,

Şematik olarak:


1.AŞAMA

 • Pastörizasyon
 • Sütte pelteleşme, katılaşma, jelleşme
 • Sütün kesilmesi ve lor formuna girmesi
 • Lor`da daralma ve whey i dışarı atma (Düşük ısı işlemine tabi tutularak)
 • Whey ve lor`un ayrılması
 • Tatlı whey safhası (organik).

 

2.AŞAMA

Saf, sıvı organik whey`den

   • 1-Aşırı laktoz ve minerallerin çıkarılması
   • 2- Ultra Filtreleme ile işleme
   • 3- %34-80 proteinin elde edilmesi
   • 4- Nem ve ıslaklığın buharlaştırılması (Minimal işleme tabi tutmak)
   • 5- Minimal kuruluk
   • 6-Kuru toz haline getirmek.

kazein

Peynir üretiminden distile edilen diğer bir protein de kazeindir. Whey proteinden skorlamada anlamlı derecede farklı olmasına rağmen yine de vücut geliştiren sporcular tarafından glutamin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ancak kazeinin 2 tane dezavantajı bulunmaktadır; bunlardan birincisi whey proteine kıyasla içeriğindeki DZAA konsantrasyonunu daha az olması, ikinci olarak da laktoz intoleransı olan kişilerde gastrointestinal sistem problemlerine yol açabilmesidir. Kazeinin sindirimi whey proteine kıyasla daha yavaştır. Bu durum hem enerji hem de anabolik faz için dezavantaj gibi görünse de, uzun bir periyot zarfı olan büyüme fazında kas protein sentezini devam ettirebilme avantajı sağlamaktadır. Çoğu vücut geliştiren sporcu kazein suplementini, gece boyunca uykuda protein kaybını minimize etmek için uyumadan önce almaktadır.

Kaynak
DYT. Zehra BORA,2014, SPOR SALONUNDA ÇALIŞAN VÜCUT GELİŞTİRME İLE İLGİLENEN SPOR HOCALARININ BESLENME VE TAKVİYE DESTEK ÜRÜN TÜKETİM DURUMLARININ SAPTANMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ.

 

Bu makale size faydalı oldu mu?


R
MESLEK: BESLENME UZMANI VE DİYETİSYEN EĞİTİM GEÇMİŞİ: 2008-2012 KIRŞEHİR/KAMAN İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ MEZUNİYET PUANI: 93,27 2012-2014 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESLENME VE DİYETETİK ERASMUS PROGRAMI 2014-2015 PORTEKİZ/PORTO, UNİVERSITADE DO PORTO NUTRİTİON AND FOOD SCİENCE 2015-2016 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESLENME VE DİYETETİK MEZUNİYET PUANI: 3.0/4.0 ONUR ÖĞRENCİSİ STAJLAR: 2015: KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KLİNİK,MUTFAK STAJI 2016: TRABZON FARABİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KLİNİK STAJI GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL TESİSİ MUTFAK STAJI GÜMÜŞHANE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ KLİNİK STAJI GÜMÜŞHANE 01-07 NOLU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ KLİNİK ÇOCUK STAJI GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ KLİNİK STAJI İŞ DENEYİMİ 2017- KIRŞEHİR FİTNESSLİNE SPOR SALONU DİYETİSYEN SPOR GEÇMİŞİ: İLKOKULDA GÜREŞ İLE AMATÖR OLARAK İLGİLENDİM.ORTAOKULDA SATRANÇ TAKIMDAYDIM.ÜNİVERSİTEDE VÜCUT GELİŞTİRME VE FİTNESS İLE TANIŞTIM. GÜMÜŞHANE AYDIN DOĞAN SPOR TESİSLERİNDE FİTNESSA BAŞLADIM.SPOR SALONU KAPANINCA GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESYODA SPOR SALONUNA GEÇİŞ YAPTIM.ERASMUSLA YURTDIŞANA GİDİNCE UNİVERSİTADE DO GEUP’TA 1 YIL BOYUNCA FİTNESSA DEVAM ETTİM.ESN’İN ANLAŞMASI İLE 1 AY BOYUNCA SÖRF YAPTIM. TÜRKİYEYE DÖNÜNCE GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESYO’YA DEVAM ETTİM.MEZUN OLDUKTAN SONRA KIRŞEHİR FİTNESSLİNE İLE ANLAŞTIM.ARTIK FİTNESSLİNE’DA ANTREMAN YAPMAKTAYIM. 4 YILDIR FİTNESS İLE UĞRAŞMAKTAYIM.

Nurettin Olgun

Site Admini
Katılım
22 Mayıs 2015
Mesajlar
1,966
Tepkime puanı
669
Ödüller
2
Yaş
33
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
179
En iyi makale diyebilirim.Elinize , emeğinize sağlık. :)

Çorba'da benim de tuzum olsun bari ;)


AMİNO ASİTLER


Proteinlerin yapı taşı ise amino asitlerdir. Doğada bulunan 22 amino asitten 8 tanesi organizmada yapılamaz. Mutlaka dışardan besinlerle alınmaları gereken bu amino asitlere elzem amino asitler denir (esansiyel amino asitler).Olarak kabul edilir.

VALİN, LÖSİN, İZOLÖSİN, TREONİN, METİONİN, FENİLALANİN, TRİPTOFAN, LİZİN elzem amino asitlerdir. Ayrıca HİSTİDİN ve ARGİNİN çocuklar için özellikle ilk yıllarda elzem amino asit olarak kabul edilir. Spor performansı açısından GLUTAMİK ASİD'te önem kazanmaktadır.

Glutamik asit büyümede, beynin ve sinir sisteminin metabolizmasında, dolaylı olarak sporcunun konsantrasyonunun düzenli olmasında etkendir. Elzem amino asitlerden valin, löysin ve izolöysin enerji temini için kasta kullanılan amino asitlerdendir. Alanin ve glutamat ise karaciğerde glikoza çevrilerek kana geçer, kan şekerininseviyesinin korunmasına katkıda bulunur. Karbonhidrat depolarının tükenmesi durumunda amino asitler toplam enerji tüketiminin % 5-10 kadarını sağlar.

https://www.fitnessbilim.com/forum/konu/protein-nedir-detaylı-anlatım.3928/

Daha fazla , bilgiye ulaşma için linkteki konumdan faydalanabilirsiniz.
Amino Asitler Neden Önemli ?

Proteinlerin yapıtaşları aminoasitlerdir.Canlıların yapısındaki proteinlere 20 çeşit aminoasit katılır. Yapay olarak sentezlenebilen 70 kadar aminoasit vardır.

Bu 20 çeşit aminoasitten 12 tanesi insanlarda sentezlenebilirken 8 tanesi dışarıdan hazır olarak alınır. Proteinler çok sayıda aminoasitin dehidrasyon sentezi yoluyla birleşerek oluşturdukları polipeptidlerdir.

Proteinler her canlıda farklı olduğu gibi her canlının farklı dokularında da birbirinden farklıdır. Sadece tek yumurta ikizlerinin proteinleri aynıdır. Bu farklılık proteinleri oluşturan aminoasitlerin çeşidi, sayısı, sırası ve dizilişinden kaynaklanır.

Bunun nedeni de her canlı ve dokudaki proteinlerin sentezlenmesini sağlayan genlerin farklı olmasıdır. Proteinlerin sentezlenmesi için gerekli olan aminoasit çeşitlerinden bir tanesi dahi bile eksik olsa protein sentezlenemez. Proteinlerdeki aminoasitlerden bir tanesinin bile çeşidi, sırası,sayısı değişirse proteinin yapısı ve özelliği değişir.

İyi günler , iyi çalışmalar dilerim herkese

Foruma giriş yaparak , bu konularda aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.
 

Eyüp Baykara

Yönetici
Site Admini
Katılım
1 Haziran 2014
Mesajlar
1,024
Tepkime puanı
351
Ödüller
10
Yaş
29
 • 1000 Mesaj mı? Durmak Bilmiyorsun!
 • 250. Mesaj!
 • 100. Mesaj!
 • 100. Beğeni!
 • 50. Beğeni!
 • 25. Beğeni!
Fit Puan
170
Açıklayıcı bir yazı olmuş, eline sağlık Rafet.
 

Sena

Forum Üyesi
Katılım
17 Şubat 2017
Mesajlar
364
Tepkime puanı
121
Ödüller
3
 • 250. Mesaj!
 • 100. Mesaj!
 • 100. Beğeni!
Fit Puan
0
Kafama takılan şey! Peynir altı suyu dedikleri şey, satın aldığımız kutu peynirlerin içindeki su mudur?
 

BATIKANZORBEY

Forum Üyesi
Katılım
17 Ağustos 2015
Mesajlar
220
Tepkime puanı
56
Ödüller
2
 • 100. Mesaj!
 • 50. Beğeni!
Fit Puan
0
Kafama takılan şey! Peynir altı suyu dedikleri şey, satın aldığımız kutu peynirlerin içindeki su mudur?
Aynen öyle, bahsettiğiniz peynir altı suyunu soğuk filtreden geçirerek kurutma ve toz haline dönüştürme işlemi uyguluyorlar ve belli başlı işleme processlerinden ( konsantre & izole ) sonra protein değeri arttırılıyor.
 

Rafet Kürşat

Forum Üyesi
Katılım
22 Ocak 2017
Mesajlar
11
Tepkime puanı
6
Ödüller
0
Yaş
26
Fit Puan
0
Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim :) sağolun
 

Naci

Anti-Personnel Landmine
Moderatör
SMS Onaylı
Katılım
15 Haziran 2015
Mesajlar
892
Tepkime puanı
347
Ödüller
3
 • 250. Mesaj!
 • 100. Mesaj!
 • 100. Beğeni!
Fit Puan
708
Son aldigim protein icinde coklu protein kaynagi bulunuyor ve casein iceriyor diye yaziyor. Gerci bir fark gorecegimi sanmiyorum ama en azindan aksam idman sonrasi ictigim icin gece boyu sindirilmeye devam eder sanirim.