Sağlık

Testosteron Neden Düşer?


Testosteron Neden Düşer?

Testesteron, testislerde üretilen erkek cinsiyet hormunudur (Tudor O. Bompa 2003) ve testesterone hormonu ile ergenliğe geçiş dönemindeki belirtilerin olması yanı sıra kemik ve kas yapımında önemli rol oynar.

Testesteron, testisler tarafından üretilen androjenik ve anabolik bir maddedir.(Bhasin ve ark. 2001,Kentsel ve ark.1995)


Testesteron düşüklüğünün sebebleri kişinin durumuna göre değişir.Ergenliğe geçiş döneminde kollman ve klinefelter hormonlarına bağlı olarak testislerde testesteron hormonunun salınımını azaltabilir ya da durdurabilir.Yetişkinlerde testesteron düşüklüğünün bir çok sebebi olabilir.En önemlisi yaştır; 30′ lu yaşlarda testesteron salgılanma en yüksek seviyededir.40’lı yaşlardan sonra her yıl yüzde 1-2 oranında azalır.Aynı zaman da azalmış antrenman, vücutta doğal testesteron düzeylerinin düşmesine neden olmaktadır (Lorenzo S. Cornacchia 2003).Yaş ilerledikçe azalma kendini daha da çokgösterir.Depresyon,stres ve üzüntü testesteron salınımını azaltan başka faktörlerdir.


Aşırı şişman kişilerde testesteronu yağ dokusunda yıkılıp kadınlık hormonu olan östrojene dönüştüğünden dolayı bu kişilerde de görülür .

Bu makale size faydalı oldu mu?


A
1996 yılında Izmir'in Menderes ilçesinde doğdum.Eğitim cağıma geldiğim de Adana'nin Kozan ilçesine taşındık.Lise bitimine kadar orda durdum ve eğitimime bir yıl araverdim.Sonra Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesini kazandım.Simdi 2. Sınıf öğrenciyim ve antrenörlük bölümünü okuyorum.Aynı zaman da geleceğimin mesleği olan fitness antrenörlüğü yapıyorum.