Antrenman

Temel Eğitim: Dumbbell Bench Press Nasıl Yapılır?


Dumbbell bench press, göğüs egzersizlerinin belkide en önemli hareketi olan bench press’in dumbbel ile yapılmış halidir. Orta göğüs kaslarını çalıştırmaktadır. Bunun dışında tricepsler de çalışır.

Dumbbel bench press ile çalışılan bölgeler bench pressle aynıdır. Yalnız ufak bir fark vardır oda dumbbell ile ulaşılmayan bölgelere ulaşabildiği için definasyon dönemindeki kişiler veya ayrıntılı kas gruplarını çalıştırmak isteyenler dumbbell bench press tercih etmektedir. Bazı zamanlar kasları şaşırtmak içinde barbell ve dumbbell arası geçişler sağlamamız gerekmektedir.

Hazırlık

Alt bacağın üzerinde duran dambbel’ları bankta oturun. Ağırlıkları dizlerinize koyun, dizlerinizden destek alarak ağırlıkları kaldırın ve uzanın. Dumbbell’leri, her bir Dumbbell’ın altına eğik bir kol ile göğüsün kenarlarına konumlandırın.

Uygulama

Kolları tam uzatacak şekilde kaldırın ve dirsekleri göğüs hizasına düz bi şekilde indirin. İndirirken yavaş indirin, kaldırırken hızlı kaldırın. Göğüs veya omuzda biraz gerginlik hissedene kadar ağırlığı göğüs kenarlarına indirin.


İpuçları

  • Dirseğinizi yanınıza yakın tutun.
  • Boynun aşırı ilerlemesini önlemek için nötr uzun omurgayı koruyun.

Bir sonraki eğitimde görüşmek üzere, sporla kalın.


 

Bu makale size faydalı oldu mu?


O
Ufak bi dipnotda ben ekliyim , Ağır kiloya girerken tamamen göğüsünüze odaklı çalışın gücünüzün tükendiği yerde omuzlardan destek alıp ittirmeye çalışmayın bu çok tehlikeli olabilir.
J
Nerdeyde en onemlisi yazilmamis<br />
Kurek kemiklerini birbirine yaklastirip gogsu şişirmek gerek benchte<br />
Bu sekilde gogus daha efektif calisir<br />
Diger turlu on omuz devreye girer sakatlik imkani dogar
J