10Sergio Oliva

1967-69 yılları arasında 3 kez Mr. Olympia şampiyonu olan Kübalı sporcu 11 yaşına kadar hiç çikolata yememiş. Fakir bir aileden gelen şampiyon, çocukluğu boyunca tarlalarda çalıştı; Amerika’ya ilk taşındığı yıllarda da hayatı pek kolay değildi. Uzun yıllar hamallık ve kalorifer tamirciliği yaptı. Hayatının 25 senesini de polis olarak geçiren Oliva, Arnold Schwarzenegger’i yenebilen 3 sporcudan biridir.

9Frank Zane

1942 doğumlu Zane, yüksek lisans diplomasına sahip olan ender sporculardan biridir. Tahsilli olmasından dolayı lakabı ‘the chemist (kimyager)’ dir. Sporcu 3 kez Mr. Olympia şampiyonu olmuştur ve bir kez Arnold Schwarzenegger’i alt etme şerefine nail olmuştur.

8Kai Greene

1975 Brooklyn doğumlu yıldız sporcu kişisel başarıları kadar eğitim videolarıyla da birçok insana ulaşıyor. 2009-2010 senelerinde ard arda iki kez Arnold Classic şampiyonu olmuştur. Son Arnold Classic şampiyonluğunu da 2016 yılında kazanmıştır. 2012 Mr Olympia finalinde ise göreceli bir hakem kararıyla 2. sırada kalmıştır.

7Dexter Jackson

2008 Mr. Olympia şampiyonu olan Jackson ünvanını Jay Cutler’ı yenerek kazandı

6Jay Cutler

2002-2004 senelerinde 3 kez üst üste Arnold Classic’i kazanan Cutler, 2006’da ilk Mr. Olympia zaferine ulaşana kadar tam 4 kez Ronnie Coleman’ın arkasında kalarak 2. sırayı aldı. Cutler’ın tam 4 kez Mr. Olympia şampiyonluğu bulunuyor.

5Phil Heath

2010′ da Jay Cutler’a geçilmesinin ardından 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015’te Mr. Olympia şampiyonluğuna ulaştı. Üniversitede çift anadal diploması alan Heath Denver’da  yerel bir takım için de oyun kurucu olarak basketbol oynadı.

4Dorian Yates

Mr. Olympia’yı 1992’den başlayarak ard arda tam 6 kez kazandı. Yates, en başarılı İngiliz vücut geliştirmeci olma özelliğine sahip.

3Lee Haney

8 seferle Mr. Olympia’yı en çok kazanan iki sporcudan biri olma özelliğine sahip olan sporcu Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde sporla ilgili görevler edindi.

2Arnold Schwerzenegger

Kariyerine vücut geliştirmeci olarak başlayan Arnold vizyonunu büyük tuttu ve mükemmel bir kariyere yelken açtı. Hollywood’da sayısız filmde rol aldı. En çok akıllarda kalan rolü ise terminatör serisindeki karakteriydi. Bunun yanında 7 kez Mr. Olympia şampiyonu olan Schwerzenegger kariyerinde sadece 3 kişiye geçildi. Daha sonra politikaya atılan ünlü aktör Kaliforniya valiliği yaptı.

1Ronnie Coleman

Listemizin ilk sırasında bu piyasadaki herkesin büyük bir saygıyla yaklaştığı Ronnie Coleman var. 4 kız çocuğu babası olan Coleman, günlük hayatında polis memuru olarak çalışıyor. Üniversite yıllarında orta defans olarak amerikan futbolu da oynamıştır.

7 YORUMLAR