Squat ve Deadlift Nedir? İşte İki Mucizevi Hareket


SQUAT

Çömelme hareketi olarak bilinen squat , bacak ve kalça kaslarını yoğun olarak çalıştırmasının yanı sıra , core(çekirdek) bölge kasları olarak adlandırılan , bel(lumbal) bölge de bulunan 4 adet omurga stabilitazatörü olarak çalışan önde transversus abdominus,arkada multifidus altta pelvik tabanı yapan kaslar ve üstte diafragma kasını yoğun olarak çalıştırarak omurga stabilizasyonuna yoğun bir katkıda bulunur.

DEADLİFT

Yapılabilecek  en önemli egzersizlerden biri. Squat içinde aynı şeyi söyleyebiliriz ama deadlift bambaşka bir hareket. Çünkü günlük hayatta yaptığınız hareketlere en çok benzeyen hareket ve bilinir ki bu kas gelişimi üzerine çok etkilidir. Hareketin squata göre diğer avantajı ise yardım gerektirmeden yapılabilmesi. Deadlift tüm sırt kasları bacak ve kalça bölge kasları, ön kaslarını çalıştırmasının yanı sıra  squatta olduğu gibi core bölge kaslarını yoğun olarak çalıştırır.

Şimdi bu iki hareketin vücuda verdiği inanılmaz faydaları inceleyelim;

1-) Deadlift ve squat tüm vücudu kuvvetlendirir, sakatlıklardan korur ve doğru hareket etmenizi sağlar.


2-) Bu iki hareketi yaparak yağ kaybedersiniz nasıl mı? Deadlift ve squat vücuttaki büyük kas gruplarını tek bir kaldırışta çalıştırır bu sebeple çalışma sonrasında ki periyotta vücudun kullandığı oksijen miktarını arttırır. Bu da metabolizmayı hızlandırır ve dinlenirken dahi kalori yakarsınız.

3-) Daha fazla kas için deadlift ve squat yapın; bu 2 hareket büyük kas gruplarını çalıştırdığı için vücutta testosteron miktarını arttırır (Bacak antremanı çalışmak, bacak kas kütlesinde artışa sebep olur, dolayısıyla genel anlamda kas kütlesi artmış olur. Vücudun tamamını çalıştırmak testosterone üzerine olumlu etkileri vardır
2 örnek bilimsel makale ;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/2796409/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3040039/ )

4-) Platodan kurtulmak için bu iki hareketi yapın. Eğer artık gelişemiyorum, ağırlıkları arttıramıyorum diyorsanız bu iki hareket platodan kurtulmak için kesin çözüm.


5-) Belirgin karın kası istiyorsanız bu iki hareketi uygulayın. Bu hareketleri yaparak  2. madde de belirtildiği gibi yağ kaybedersiniz ve bilirsiniz ki ne kadar büyük karın kaslarınız olursa olsun üzerindeki yağ olduğu sürece bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yanı sıra yapılan EMG testleri bu iki hareketin crunch gibi izole hareketlere göre karın kaslarını çok daha yoğun çalıştırdığı ortaya çıkmıştır.

Bu makale size faydalı oldu mu?


osman-bayram tarafından

Acıbadem üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. 1.5 yıldır fitness ile uğraşıyorum. İlgi ve kendimi geliştirdiğim alanlar: hareketin biomekaniği ve kinezyolojisi ikinci olarak ise kas ve kemik fizyolojisi.

10 yorum

 1. @huseyin5151
  1. si o testeteron değil testosteron 🙂
  2. si Squat ve Deadlift birleşik egzersiz grubuna girer. Yani birden çok eklem ve kası bir anda çalıştıran egzersizlerdir. İzole egzersizlere göre daha fazla kas lifini aynı anda çalıştırır ve daha yoğun kas gelişimi sağlar. Bu da daha fazla testosteron demek [emoji1303] Tabiki beslenme, yaş, uyku düzeni, metabolizma da testosteron artışında önemli rol oynar.

 2. Mehmet Kaban

  Bacak antremanı çalışmak, bacak kas kütlesinde artışa sebep olur, dolayısıyla genel anlamda kas kütlesi artmış olur. Testosterone artışı ile kısım, o anlamda söylenmemiş. Yani aslında testosterone üretimi artışı zaten kas gruplarını çalıştırma dolayısıyla artar. Vücudun tamamını çalıştırmak testosterone üzerine olumlu etkileri vardır
  2 örnek bilimsel makale ;
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/2796409/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3040039/

  1. kaynakta ağırlık çalışmanın genç ve yaşlılarda GH artışına sebep olduğu (yaşlılarda daha az) yazılı. Testosteron antrenmandan hemen sonra düşüyor ama genelde artıyor (yine azıcık). Bu hormon artışlarının ölçülebilir bir etkisi olup olmadığı bilinmiyor.
  2. kaynak orta yaş ve üzeri erkeklerde areobik egzersizin etkisi hakkında. Uzun süreli bir gözlem. Egzersiz yapanlarda Testosteron ve serbest testosteron artmamış. DHT ve SHBG artmış.

 3. Geri bildirim: viagra

Yorum Gönderin