Kadınlara Özel

Regl (Adet, Menstrüasyon) Döneminde Spor Yapmak


Spor yapan kadınların en büyük sorunlarından birisi, regl döneminde spor yapmaktır. Konuyla ilgili ketum durum, ne yazık ki ülkemizin kültürel değerleri dolayısıyla devam etmektedir. Bu yazımda konuyu detaylandırıp, kısa cevaplar arayacağız.

Regl döneminde spor yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Hatta Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre egzersiz yapmanın, regl düzensizliği üzerinde pozitif etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca regl döneminde yapılan egzersizler, kramplar üzerinde pozitif etki yarattığı görülmüştür.

Regl döneminde spor yaparken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Eğer, dayanılmayacak ağrınız varsa, o gün spora ara vermeniz en doğrusu olacaktır. Fakat kendinizi iyi hissediyorsanız, spor yapmamak için bahane bulmanıza gerek yok.

 

Egzersiz yaparken doğal olarak fazlaca hareket edilir. Dolayısıyla sızıntı en çok korkulan durumdur. Bu duruma karşı tampon ya da menstrual cup dediğimiz aparatı kullanabilirsiniz.

Yine de ekstra olarak koyu renk tayt (tercihen siyah) size ekstra bir koruma sağlayacaktır. Şort giymekten kaçınmanızda yarar var. Ayrıca bol tshirt ve sweetshirt giymenizde yarar var. Dar bir üst giyim seçimi karnınıza fazlaca baskı uygulayacaktır.

Antrenman sonrası esnetme gerdirme egzersizleri yapmak, regl dolayısıyla oluşan krampları daha hafif geçirmenize sebep olacaktır.

Ayrıca regl dönemi boyunca bol su tüketmek çok önemlidir. Regl dönemi sırasında, bol bol su tüketiniz.


Hijyen çok önemli!

Elbiselerinizin temiz olduğuna emin olun! Günlük olarak iç çamaşırınızı değiştirmeyi unutmayın

 

 

Mehmet Kaban

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen Kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662100/


 

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
An error occured.