Beslenme

Protein Tozları Zararlı mı?


Protein Tozları Zararlı mı?

Bu yazımızda protein tozları “öldürür mü” sorusuna cevap arayacağız.

Son yıllarda fitness sporuyla ilgilenen bazı sporcuların ölüm haberlerini manşetlerde gördük. Konunun derinliğine inmeden üstün körü şekilde “protein tozları adamı öldürür” tarzında konuşmalar yapan kendine “uzman” diyen bir çok insan ekranlarda ve gazete köşelerinde yerini aldı. Sanırım kimlerden bahsettiğimi gözünüzde canlandırdınız bile!

En başta protein tozu nedir ne değildir onu öğrenelim.

Protein tozları, peynir altı suyu dediğimiz süt mayalandıktan sonra peyniri süzüp çıkardığınızda kalan suya verilen isimdir. Kısaca saf bir protein kaynağıdır!

“Ama TV’de ünlü bir doktordan duydum, denatüre olmuş protein olduğundan besin değeri yokmuş”

Cevabım: ha ha ha.

Hani öldürüyordu? Yani denatüre olmuş işlevsiz bir besin öldürür mü ki? Hayır hayır. Denatürasyon dediğimiz olay, biyokimyasal bir olaydır. Zaten midede de gerçekleşir. Bu doğal bir reaksiyondur. İşin detayına girip sizi sıkmayacağım, dileyenler bir biyokimya kitabını açıp okuyabilir. Denatürasyona en güzel örneklerden bir taneside yumurtanın pişirilmesidir. Ya da etin pişirilmesi… Yani pişirdiğimiz bütün “protein kaynakları” denatüre olmaktadır.

Peki bu yediğimiz proteinlerin bir anlam ifade etmediği anlamına mı geliyor?

Cevap tabiki HAYIR. Amino asitlere parçalanan denatüre olmuş proteinler, çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar sonucu vücudumuz tarafından kullanılır.

Dolayısıyla protein tozları yararsız değildir.

Peki ya içindeki koruyucular?

Marketten satın aldığımız hemen hemen her üründe koruyucular mevcuttur. Dolayısıyla onların zararı neyse, protein tozlarının zararıda o kadardır.

Böbreklere zarar veriyormuş!


Protein tozları böbreklere direkt olarak zarar vermez. Fakat şöyle bir durum var;

Protein tüketen kişilerin su tüketimini arttırması gereklidir. Bu protein tozları için değil, diğer tüm besinler için geçerlidir. Yani siz tavuk, kırmızı et, balık ya da kuru fasulye tüketseniz de, sıvı tüketimini arttırmalısınız.

Spor yapan kişiler daha fazla proteine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla daha fazla su tüketimi ihtiyacı duyarlar.

Yani olay tamamen sağlıklı beslenmeden ibaret.

Tabiki bütçeniz el veriyorsa, protein kaynağı olarak normal besinleri kullanmanızı öneririm. Hiç bir supplement gerçek besinin yerini tutamaz. Fakat bu besinleri tüketirken kalori miktarınızı doğru hesaplamayı unutmamalısınız. Yoksa aşırı kalori alımından yağ oranınız epeyce artabilir.

“Protein tozları öldürüyor ama haberlere çıktı?”

Arkadaşlar, bu tamamen asılsızdır. Profesyonel vücut geliştirmesi yapan, müsabık her insan “steroid” kullanır. Bilinçsizce kullanılan steroidler çok tehlikelidir. İleri tarihte, bir yazımda bununla ilgili bilgiler vereceğim.

Yani aslında ölen kişilerin ailesi veya çevresindeki kişiler steroid kullandığını bilmezler. Fakat mutfakta protein tozunu gördüklerinden ölüm sebebini protein tozlarına bağlarlar. Bu tamamen “cahillikten” meydana gelmiş bir kanıdır.

Herkese bol sporlu günler

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Mehmet Kaban

Kaynak

 

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık

Nurettin Olgun

Site Admini
Katılım
22 Mayıs 2015
Mesajlar
1,962
Tepkime puanı
664
Ödüller
2
Yaş
33
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
171
Mehmet bey iznizle yorumda bulunayım.

Her gün kahvaltıda peynir,yumurta yiyen insanlarız.Eğer'ki bu düşünce yapısı ile hareket eden insanların mantığı ile hareket edecek olursak.Şuan için protein tüketen hiçbir insanın yaşamıyor olması gerekirdi.Toplumun tam olarak kavramakta güçlük çektiği.

Anabolik steroidler ile GIDA takviyelerini aynı kefeye koymaları.Bunda en etken maddeler.Sporcuların kariyerlerini riske atmamak için , bu devhasa vücut ölçülerine , doğal yollarla ulaştıklarına toplumu ikna etme çabaları.

Vücut geliştirme sporuna yabancı olmamız.Bu sebeple yeterince bilgi sahibi olmadan , ben olaya hakimim havası ile eleştiride bulunmak.

Ülkemizde bu konularda yeterince araştırma olmaması.Antrönörlük yapanların , bu işin eğitimini alan insanlar değilde.Dahs sıradan 2,3 yıldır ağırlık kaldıran insanlardan seçilmeleri.

2,3 yıl öncesine kadar,buna bende inanırdım, ya arkadaş koskoca Prof.Ne bileyim aslında bunların popülerite uğruna İnsanları yanlış yönlendirilerini.? Şimdi ise işin içine girince, doğru bildiğim herşeyin , aslında medya maymunluğundan ibaret olduğunu kavrayabiliyorum.

İnsan vücüdünda iki tane cinsiyet hormonu bulunur arkadaşlar.

Testosteron hormonu:Erkeklik hormonu

Östrojen hormonu: Kadınlık hormonu

Testosteron hormonu ve östrojen hormonu daha anne karnında cinsiyeti belirleyen 2 önemli hormondur.Hem bayanlar da Hemde erkekler de doğal olarak üretiliyor.

Testosteron erkekler de , yüksek miktarda,bayanlar da ise daha düşüktür.

Östrojen ise erkekte, daha düşüktür,bayanlar da daha fazladır.

İşte tam olarak anadobolik steroidler.Bu iki hormonun dengesini bozuyor.

Testosteron: Aşırı miktarda vücûda alındığı zaman kas kütlesinde ciddi artışa neden olur.Yanloz steroid direkt olarak kas kütlesi oluşturmuyor.

Normal'de her idman yaptığımız zaman kas liflerini yırtıyoruz.Neturel bir insan için bu 24 ile 48 saatlik kas ağrısına tekabül ederken.Steroid kullanan biri için ise sabah çalıştığı ve hasar verdiği kası akşam tekrar çalışabileceği anlamına geliyor.Protein sentezini artırdığı keza herkes tarafından bilinmektedir.Herşey'de olduğu gibi bu sihirli iksirin de bir bedeli var tabi ki .İşte tam olarak devhasa arnold gibi vücut geliştirmecilere olan tam olarak bu.

İnsan vücûdunun bir bina olarak düşünelim.Yüksek voltaj elektrik verecek olursak , ilkin parlar.Daha sonra bu yüksek gelirimi kaldıramadığı için yanar ve jarjı boşalır.

Peki bu hayati önemi olan hormonlar da en basit değişiklik nelere yol açar.

Kısaca konuyu amacından saptırmadan. Testosteron Ayşe'yi Hasan abi yapar.

Östrojen Hasan abiyi , Fatma bacı yapar.

Bu kadar önemlidir.İşte bu hormonun alımı kesilince vücutta hormon dengesizliği oluşur.Yıllarca kazanılan kas kütlesi puf söner gider.İşte Bunun nedeni vücûda alınan aşırı testosterondur.Aslın'da deri sarkmıyor , deri altındaki kas kütlesini kaybediyor bu insanlar.Tıpkı birden kilo veren veren insanların vücudunda oluşan deri sarkması gibi.

(Protein tozu değil Yani ;) )

Peki ölüm nedenleri nedir.Bunu şöyle özetleyelim.Aşırı testosteron alınca , bir nevi kötü kolesterolü yükseltmiş oluyoruz.Bu kötü kolesterol kalbe giden damarları tıkıyor ve haliyle adam kalp krizi geçiriyor.Ölüp gidiyor, suçun, peynir altı suyuna atıyorlar.

Peynir altı suyunun zararlı olduklarına dair bilimsel araştırmalar yoktur.Tarihi geçmişse zehirlenirsiniz.Yoksa bişey olmaz, hamburger ve bilinimum işlenmiş gıdanın % 1 kadar bile tehlike değildir.

" Peynir, yeme o zaman, ette yeme , sonuçta protein öldürüyor diyorsun. ;) "

Hormonlar ile ilgili detaylı bilgiye Mehmet beyin açacağı bir sonraki konuda ulaşırsınız.


İyi çalışmalar dilerim herkese , konuyu okumayı ihmal etmeyin, sağlıcakla kalın
 
Son düzenleme:

Mehmet Kaban

Yönetici
Site Admini
Katılım
13 Ağustos 2014
Mesajlar
877
Tepkime puanı
336
Ödüller
2
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
0
Hormonlar ile ilgili 1-2 yazım vardı aslında. Blog'a 1 tanesini ekledim. Çokta fazla detaylara girip milleti gereksiz detaylara boğmak istemiyorum. Çünkü çok sıkıntılı konular. Detay vermesen konu tam anlatılmamış oluyor, detay versen ders gibi oluyor, bakalım bir çaresini bulup, yalınlaştırıp bir kaç yazı yazabilirim. Şimdilik şu saçma mitleri ortadan kaldıran yazılara yöneldik. Daha sonra daha bilimsel yazılara gireceğiz
 

sermeren

Forum Üyesi
Katılım
5 Şubat 2015
Mesajlar
131
Tepkime puanı
24
Ödüller
1
 • 100. Mesaj!
Fit Puan
0
şunu izlerken sinir krizine girmiştim. Şu ana kadar spor yapmayan ne kadar cahil insan var supplement öldürür diyor. Hardline markası Türk firması bari adam gibi dava falan açsa da şu tür kanallara boş boş konuşmasalar bu kadar rahat.
 

Nurettin Olgun

Site Admini
Katılım
22 Mayıs 2015
Mesajlar
1,962
Tepkime puanı
664
Ödüller
2
Yaş
33
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
171
IMG_4003.jpg
Atın ölümü arpadan olsun hesabı.Bakış açısı bu olsa bile , sadece GIDA takviyesi ile bitmiyor iş.

Bende sıklıkla kullanmasam bile , arada gıda takviyesi alırım.BCAA ile Kreatine gibi takvileri doğal yollardan almakta sıkıntı.

Yapılan spor branşına da bağlı
Zevkler ve renkler tartışılmaz.Ben takviye ye karşı değilim.Yalnız abartılı ve büyük bir beklenti içine girip bunlara olmazsa,olmaz gözüyle bakılımasına karşıyım.Bide çok pahalı olmasına karşıyım.
 

FitnessMerdo

Forum Üyesi
Katılım
13 Ocak 2017
Mesajlar
414
Tepkime puanı
39
Ödüller
2
Yaş
23
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
0
Türkiyede artık gençler vücut yapcam diye hep protein tozu alıyor steroid alan bile çok var artık bir gün profesyonel olsamda almam ama profesyonel sporcuların alması lazım ama steroid alıyor artık herkes
 

mustix

Forum Üyesi
Katılım
28 Ağustos 2016
Mesajlar
169
Tepkime puanı
47
Ödüller
1
Yaş
38
 • 100. Mesaj!
Fit Puan
0
Neden karşısınız supplementlere?
 

FitnessMerdo

Forum Üyesi
Katılım
13 Ocak 2017
Mesajlar
414
Tepkime puanı
39
Ödüller
2
Yaş
23
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
0
Bir ara almak istedim sonra haberlerde tozdan öldü haberleri çıkı ondan sonra suplemente nefret ettim
 

Nurettin Olgun

Site Admini
Katılım
22 Mayıs 2015
Mesajlar
1,962
Tepkime puanı
664
Ödüller
2
Yaş
33
 • 100. Mesaj!
 • 250. Mesaj!
Fit Puan
171

Relax sakin olun protein tozları kalbi büyütüyor. :D İçerisin'de biz yaşamıyor olsak , dışarıdan bakınca gerçekten çok komik bir ülkeyiz.Bir başka video da ise amino asit alıyor bunlar diyor biri.

Aminoasitler proteinlerin yapı taşları değil mi .? Dr. Mensubu kardeşim , bu adam o yrtılan kas liflerini onarmak için çimento veyahutta alçı mı kullansın.?

Hani derler ya kelin ilacı olsa ilkin kendi başına sürer diye.! İşte tam olarak böyle tuhafız , adamda şeker var , karaciğer yağlanması var , tansiyon var.Dr. Diyor ki buna kardeşim glisemik indeksi düşük besin tüketme diye.Bu sefer akşama kadar aç bırakıyor kendini.Hopp kan şekeri düşüyor zannediyor ki aç kalınca kilo verecek.Bilmiyor ki aç kalınca metabolizması yavaşlıyor.Akşam yemek yedikten hemen sonra sarılıyor çereze , gofrete ve binimum glisemik indeksi düşük besine.Bu sefer ben uyarıyorum yeme diyorum diyettesin.Fakat inad bir milletiz , inatlaşmayı çok severiz.Yani insanlar Dr.Dinelemiyor , fakat biri çıksa haberlere şöyle bişey dese baş tacı yaparız.Yakınmayın bence tek bir şuçlu var oda biz Türk Halkı ,

Ben insanların yanlış anladıkları noktalara deyinmek adına , sabah , sabah işi gücü bıraktım bir ton şey yazdım yukarıya.Bir zahmet okuyun arkadaşlar.