Protein Tozları Zararlı mı?

Protein Tozları Zararlı mı?

Bu yazımızda protein tozları “öldürür mü” sorusuna cevap arayacağız.

Son yıllarda fitness sporuyla ilgilenen bazı sporcuların ölüm haberlerini manşetlerde gördük. Konunun derinliğine inmeden üstün körü şekilde “protein tozları adamı öldürür” tarzında konuşmalar yapan kendine “uzman” diyen bir çok insan ekranlarda ve gazete köşelerinde yerini aldı. Sanırım kimlerden bahsettiğimi gözünüzde canlandırdınız bile!

En başta protein tozu nedir ne değildir onu öğrenelim.

Protein tozları, peynir altı suyu dediğimiz süt mayalandıktan sonra peyniri süzüp çıkardığınızda kalan suya verilen isimdir. Kısaca saf bir protein kaynağıdır!

“Ama TV’de ünlü bir doktordan duydum, denatüre olmuş protein olduğundan besin değeri yokmuş”

Cevabım: ha ha ha.

Hani öldürüyordu? Yani denatüre olmuş işlevsiz bir besin öldürür mü ki? Hayır hayır. Denatürasyon dediğimiz olay, biyokimyasal bir olaydır. Zaten midede de gerçekleşir. Bu doğal bir reaksiyondur. İşin detayına girip sizi sıkmayacağım, dileyenler bir biyokimya kitabını açıp okuyabilir. Denatürasyona en güzel örneklerden bir taneside yumurtanın pişirilmesidir. Ya da etin pişirilmesi… Yani pişirdiğimiz bütün “protein kaynakları” denatüre olmaktadır.

Peki bu yediğimiz proteinlerin bir anlam ifade etmediği anlamına mı geliyor?

Cevap tabiki HAYIR. Amino asitlere parçalanan denatüre olmuş proteinler, çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar sonucu vücudumuz tarafından kullanılır.

Dolayısıyla protein tozları yararsız değildir.

Peki ya içindeki koruyucular?

Marketten satın aldığımız hemen hemen her üründe koruyucular mevcuttur. Dolayısıyla onların zararı neyse, protein tozlarının zararıda o kadardır.

Böbreklere zarar veriyormuş!

Protein tozları böbreklere direkt olarak zarar vermez. Fakat şöyle bir durum var;

Protein tüketen kişilerin su tüketimini arttırması gereklidir. Bu protein tozları için değil, diğer tüm besinler için geçerlidir. Yani siz tavuk, kırmızı et, balık ya da kuru fasulye tüketseniz de, sıvı tüketimini arttırmalısınız.

İLGİLİ YAZI:  Daha İyi Bir Kalça İçin 5 Egzersiz Hareketi

Spor yapan kişiler daha fazla proteine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla daha fazla su tüketimi ihtiyacı duyarlar.

Yani olay tamamen sağlıklı beslenmeden ibaret.

Tabiki bütçeniz el veriyorsa, protein kaynağı olarak normal besinleri kullanmanızı öneririm. Hiç bir supplement gerçek besinin yerini tutamaz. Fakat bu besinleri tüketirken kalori miktarınızı doğru hesaplamayı unutmamalısınız. Yoksa aşırı kalori alımından yağ oranınız epeyce artabilir.

“Protein tozları öldürüyor ama haberlere çıktı?”

Arkadaşlar, bu tamamen asılsızdır. Profesyonel vücut geliştirmesi yapan, müsabık her insan “steroid” kullanır. Bilinçsizce kullanılan steroidler çok tehlikelidir. İleri tarihte, bir yazımda bununla ilgili bilgiler vereceğim.

Yani aslında ölen kişilerin ailesi veya çevresindeki kişiler steroid kullandığını bilmezler. Fakat mutfakta protein tozunu gördüklerinden ölüm sebebini protein tozlarına bağlarlar. Bu tamamen “cahillikten” meydana gelmiş bir kanıdır.

Herkese bol sporlu günler

 

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Mehmet Kaban

Kaynak

 

Bu makale size faydalı oldu mu?
Makaleyi değerlendirin, bu sayede bizim daha iyi şeyler yazmamıza yardımcı olacaksınız.
Evet
Hayır

13 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar ,

  Farklı bir açıdan bir konuyu özetlemek istiyorum izniniz ile, Yurt dışında ve Türkiye sınırları içinde CEO ve benzeri yöneticiler İş yoğunluğundan dolayı ek olarak besin takviyesi kullanıyorlar bir çok borsacının bile yemek yeme zamanı olmadığı için dışardan protein tozu kullanır,Besin takviyesi için ve enerji amacı ile bunu yaparlar.Daha sporculara gelmeden iş hayatında bile yaygın bir konudur bu.

  Fakat malesef Türkiyede bir çok konu gibi buda yüzeysel araştırıldığı ve bilgi karmaşası olduğu için Tvlerde gazetelerde bu tarz konusundan saptırılmış haberler okumak bizim gibi ülkelerde duymak okumak doğal.

  Protein tozları eğer markasına güveniyorsanız kesinlikle zararlı değil fakat kullanmak için ya çok yoğun bir ortamda çalışıyor yemek yemek için forsat bulamıyorsunuz demektir yada çok yoğun spor yapıyorsunuz ve beyazet,kırmızı eet yemekeden bıkmış yada pişirmek için vaktiniz yok demektir.Bcaa ve bir diğer sup. ile ilgilide markalarına güveniyorsanız vucudunuz kabul ediyorsa yolunuza devam edin.

  Benim tek kullandığım marka W.R başka bişi kullanmam forum yöneticeleri marka girmek yasakmı bilmediğim için markanın ilk ve son harfini verdim.

  saygılar sevgiler.

 2. 3rknsnmz

  Aklımıza gelen sorular:
  1.Protein tozları nasıl işlemlerden geçirilerek toz haline getiriliyor ve bu işlemlerden sonra elde edilen ürünün vücuda etkisi nedir?
  2.Protein tozları işlemden geçtikten sonra proteinden başka içerikler de var mı?
  3.Aldığımız tozlar sadece protein içermiyor. İçine koruyucu koyanlar da var tatlandırıcı da. Yanı protein tozu yanında tatlandırıcı ve koruyucu vs. maddeleri de tüketmiş oluyoruz. Bunun vücuttaki müsamahası ne kadardır?

  Yani zararı var veya yok derken aslında bu soruları sormamız gerekiyor. Eksik veya yanlış sorduysam kusuruma bakmayınız.

  3 sorunuzun cevabıda yazının içeriğinde zaten mevcut.

 3. Aklımıza gelen sorular:
  1.Protein tozları nasıl işlemlerden geçirilerek toz haline getiriliyor ve bu işlemlerden sonra elde edilen ürünün vücuda etkisi nedir?
  2.Protein tozları işlemden geçtikten sonra proteinden başka içerikler de var mı?
  3.Aldığımız tozlar sadece protein içermiyor. İçine koruyucu koyanlar da var tatlandırıcı da. Yanı protein tozu yanında tatlandırıcı ve koruyucu vs. maddeleri de tüketmiş oluyoruz. Bunun vücuttaki müsamahası ne kadardır?

  Yani zararı var veya yok derken aslında bu soruları sormamız gerekiyor. Eksik veya yanlış sorduysam kusuruma bakmayınız.

 4. Relax sakin olun protein tozları kalbi büyütüyor. 😀 İçerisin'de biz yaşamıyor olsak , dışarıdan bakınca gerçekten çok komik bir ülkeyiz.Bir başka video da ise amino asit alıyor bunlar diyor biri.

  Aminoasitler proteinlerin yapı taşları değil mi .? Dr. Mensubu kardeşim , bu adam o yrtılan kas liflerini onarmak için çimento veyahutta alçı mı kullansın.?

  Hani derler ya kelin ilacı olsa ilkin kendi başına sürer diye.! İşte tam olarak böyle tuhafız , adamda şeker var , karaciğer yağlanması var , tansiyon var.Dr. Diyor ki buna kardeşim glisemik indeksi düşük besin tüketme diye.Bu sefer akşama kadar aç bırakıyor kendini.Hopp kan şekeri düşüyor zannediyor ki aç kalınca kilo verecek.Bilmiyor ki aç kalınca metabolizması yavaşlıyor.Akşam yemek yedikten hemen sonra sarılıyor çereze , gofrete ve binimum glisemik indeksi düşük besine.Bu sefer ben uyarıyorum yeme diyorum diyettesin.Fakat inad bir milletiz , inatlaşmayı çok severiz.Yani insanlar Dr.Dinelemiyor , fakat biri çıksa haberlere şöyle bişey dese baş tacı yaparız.Yakınmayın bence tek bir şuçlu var oda biz Türk Halkı ,

  Ben insanların yanlış anladıkları noktalara deyinmek adına , sabah , sabah işi gücü bıraktım bir ton şey yazdım yukarıya.Bir zahmet okuyun arkadaşlar.

İlginizi çekebilir

error: Bu Makale Koruma Altındadır!