Beslenme

Probiyotik Nedir?


Probiyotik nedir?

Probiyotikler; ağız yoluyla yeterli miktarda alındığı zaman kişinin sağlığı ve fizyolojisi üzerine pozitif anlamlı etki yapan, yararlı (non-patojen) canlı mikroorganizmalardır. Probiyotik; konakçının sağlığını ve beslenmesini olumlu yönde etkileyen canlı bakteri içeren besinler (peynir, turşu vs) ve süt ürünleri olarak da tanımlanmıştır. Probiyotik; barsak florasında dengeyi geliştirerek kişinin sağ- lığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalardır. Probiyotik; belirli miktarlarda alındığında barsak florasını dengeleyip konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır.

Probiyotik gıda; içerisinde raf ömrü sonuna kadar yeterli miktarlarda canlı probiyotik mikroorganizma (108 cfu/gram) içeren gıdadır. Probiyotik yani yararlı-dost bakteriler binlerce yıldır besin maddeleri ile alınmaktadır. Fermente süt ürünleri Asya ve Ortadoğu’da binlerce yıldır tüketilmektedir. Batı toplumları bu fermente süt ürünlerine hep şüpheyle yaklaşmışlardır. Özellikle yoğurt, kefir, kımız gibi ürünlerin tadını beğenmediklerinden hep uzak durmuşlardır. Asyalı toplumlar fermente süt ürünlerini gastrointestinal hastalıkların tedavisinde de kullandıkları halde batı toplumları fermente süt ürünlerine yaşamlarında yer vermemişlerdir. Batıda bilim çevreleri ve hekimler de probiyotik süt ürünlerine yıllarca ilgisiz kalmışlardır. Bu ürünlerin yararı ve etkileri konusunda yaklaşımları olumsuz olmuştur. Günümüzde ise batı ülkelerinde bilim çevreleri Asyalıların binlerce yıllık gözlem ve deneyimlerinin doğru olup olmadığını ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Günümüzde konuyla ilgili araştırmalara büyük bir ilginin olduğu görülmektedir. Enerjisini karbonhidratların fermantasyonundan sağlayan laktik asit bakterileri (Lactobacillus ve Bifidobacterium v.s.) yararlı-dost bakteriler olarak kabul edilir.

Prebiyotik nedir?

Prebiyotik; üst gastrointestinal sistemde sindirime uğramadan kalın barsağa ulaşabilen ve orada bazı bakteri veya bakteri gruplarının (dost bakteri) çoğalmasını, aktivitesini uyaran besin maddelerine denir. Prebiyotik; barsaklarda bir tür veya sınırlı sayıda birkaç tür mikroorganizmanın çoğalma ve/veya aktivitesini seçici olarak teşvik eden, konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyebilen ince barsaklarda sindirime uğramayan ürünlerdir.

İLGİLİ YAZI:  Sporcu Beslenmesi ve Tüketilmesi Gereken Protein Miktarı

rebiyotikler kompleks karbonhidrat yapısında olup Lactobacilli, Bifidobacteria, Eubacteria gibi belirli bakterilerin çoğalmasını uyarırlar. Prebiyotiklerin barsak florasındaki bakterilerin metabolik aktivitesi sonucu fermantasyona uğraması ile flora ortamı potansiyel patojenlerin çoğalması için uygun olmayan hale gelir. Prebiyotik gıda; içerisinde prebiyotik madde içeren ürün demektir. Prebiyotikler Frukto-oligosakkaritler (FOS) İnulin Galakto-sakkaritler Laktuloz Laktilol Bu maddeler mide asidine ve gastrointestinal sistemdeki dijestif enzimlere dirençli olduklarından hidrolize olmadan ve absorbsiyona uğramadan kalın barsağa gelirler. Kalın barsakta bakteriyel metabolizmaya uğrarlar.

 

Probiyotik bakteriler yararlı etkilerini nasıl ortaya koyarlar?

Patojen bakterilerin üremesine yani çoğalmalarına mani olurlar (Anti-mikrobiyal etki).

Patojenlerin ürettikleri toksinleri nötralize ederler.

Patojenlerin barsak epiteline yapışmasına mani olurlar.

Gastrointestinal kanal epitelinde enzimatik aktiviteyi uyarabilirler (laktaz, invertaz, maltaz).

İmmün sistemi uyarırlar.

Prokarsinojenlerin – karsinojenlere dönüşmesine mani olurlar.

Kanserojen maddeleri tüketirler. Barsak transitini hızlandırırlar.

Probiyotikler hangi mekanizmalar ile patojen barsak bakterilerinden korunmamızı sağlamaktadır?

Patojenlerin adezyonuna mani olarak (Salmonella typhimurium, Shigella flexneri vs.)


Virulans faktörleri nötralize ederek, toksinleri parçalayarak (Clostridium difficile toksinleri vs.)

Patojenlerin üremesini inhibe ederek (Clostridium difficile vs.)

Probiyotik gıda denildiği zaman ne anlaşılır?

Probiyotik gıda yeterli miktarlarda canlı probiyotik bakteri içeren gıdadır. Besin değeri ötesinde sağlığa yararlı olan gıdadır. Gıdanın raf ömrü süresince içindeki yararlı bakterileri içermesi gerekir. Gıda tüketilinceye kadar içerdiği probiyotik mikroorganizmalar canlılığını devam ettirebilmelidir. Probiyotikler genellikle “Lactic bacteria” ailesinden olan Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptokokkus cinsi bakterilerdir. Lactobacillus içeren probiyotik gıda alındığı zaman barsakta Lactobacillus artarken, barsakta bulunan streptokokların da arttığı görülmektedir.

Probiyotik ürünler piyasada hangi şekillerde bulunmaktadır?

  1. a) Fermente süt ürünlerinde kültür veya ilave edilmiş şekilde:

– Yoğurt,

– Fermente süt

– Peynir

– Ayran

– Tereyağ

  1. b) Bebek süt veya mamasında
  2. c) Meyve sularına ilave edilmiş şekilde
  3. d) Dondurmada
  4. e) Margarinlerde
    f ) İlaç kapsüllerinde
    g) Kaşelerde toz şeklinde

Probiyotiklerin sağlığa etkilerinden yararlanmak için hergün ne kadar probiyotik alınmalıdır?

Hergün 108 CFU/gün alınması ve etkisinin devamı için düzenli tüketilmesi gerekir.

DAHA DETAYLI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Rafet Kürşat

Kaynak

Ali ÖZDEN,2013, Güncel Gastroenteroloji 22 17/1, Probiyotik “Sağlıklı Yaşam İçin Yararlı Dost Bakteriler”

Bu makale size faydalı oldu mu?


R
MESLEK: BESLENME UZMANI VE DİYETİSYEN EĞİTİM GEÇMİŞİ: 2008-2012 KIRŞEHİR/KAMAN İMKB ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ MEZUNİYET PUANI: 93,27 2012-2014 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESLENME VE DİYETETİK ERASMUS PROGRAMI 2014-2015 PORTEKİZ/PORTO, UNİVERSITADE DO PORTO NUTRİTİON AND FOOD SCİENCE 2015-2016 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESLENME VE DİYETETİK MEZUNİYET PUANI: 3.0/4.0 ONUR ÖĞRENCİSİ STAJLAR: 2015: KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KLİNİK,MUTFAK STAJI 2016: TRABZON FARABİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KLİNİK STAJI GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL TESİSİ MUTFAK STAJI GÜMÜŞHANE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ KLİNİK STAJI GÜMÜŞHANE 01-07 NOLU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ KLİNİK ÇOCUK STAJI GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ KLİNİK STAJI İŞ DENEYİMİ 2017- KIRŞEHİR FİTNESSLİNE SPOR SALONU DİYETİSYEN SPOR GEÇMİŞİ: İLKOKULDA GÜREŞ İLE AMATÖR OLARAK İLGİLENDİM.ORTAOKULDA SATRANÇ TAKIMDAYDIM.ÜNİVERSİTEDE VÜCUT GELİŞTİRME VE FİTNESS İLE TANIŞTIM. GÜMÜŞHANE AYDIN DOĞAN SPOR TESİSLERİNDE FİTNESSA BAŞLADIM.SPOR SALONU KAPANINCA GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESYODA SPOR SALONUNA GEÇİŞ YAPTIM.ERASMUSLA YURTDIŞANA GİDİNCE UNİVERSİTADE DO GEUP’TA 1 YIL BOYUNCA FİTNESSA DEVAM ETTİM.ESN’İN ANLAŞMASI İLE 1 AY BOYUNCA SÖRF YAPTIM. TÜRKİYEYE DÖNÜNCE GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BESYO’YA DEVAM ETTİM.MEZUN OLDUKTAN SONRA KIRŞEHİR FİTNESSLİNE İLE ANLAŞTIM.ARTIK FİTNESSLİNE’DA ANTREMAN YAPMAKTAYIM. 4 YILDIR FİTNESS İLE UĞRAŞMAKTAYIM.