MCT Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Yağlar(lipidler), hayvansal orginazmaların en zengin enerji kaynaklarıdır. Canlının enerjiyi karbonhidratlardan karşılayamadığı yerlerde, karbonhidratların yetersiz olduğu durumlarda enerjinin kaynağı lipidlerdir.

Lipidler çoğunlukla ince bağırsaklarda sindirilir. Bu sindirim pankreatik lipaz enzimi tarafından gerçekleştirilir. Karaciğerden salgılanan safra tuzları bu sindirimde yardımcı rol oynar.Kısaltması MCT(Medium chain triglyceride) olan orta zincirli yağlarda bu olayın işleyişi diğer yağların sindiriminden farklı işlemektedir. Sindirimi midede başlar ince bağırsakta çoktan tamamlanır. İnce bağırsaktan emilen bu yağ asitleri, kan yoluyla karaciğer taşınır. Karaciğerde metabolize edilir. Tekrar esterleşmeye gerek duymadan mitekondriye taşınır hızlı bir şekilde okside olur. Bu da MCT dediğimiz yağ asidi türünün, LCT(Long chain triglyceride) denilen uzun zincirli yağ asidi türüne göre hızlı bir şekilde enerji vermesine yol açar. MCT’lerin okside olma hızı 6-9 g/saatken LCT ‘lerin sindirim hızı 2-5 g/saattir[1]. Yapılan araştırmalarda MCT tüketen bireylerin daha fazla yağ yaktığı görülmüştür. Aynı zamanda açlık hissini baskılayarak iştah kontrolüne ve daha az kalori alımını sağlamaktadır [2][3][4][5].

mct-yağı

Fitness ve vücut geliştirmeyle ilgilenlerin son zamanlarda adını sık duyduğu bu “MCT oil” denilen yağ maalesef söylenenin aksine hindistan cevizinde yüksek oranlarda bulunmuyor. Bu fitness sektörünün pazarlama taktiklerinden biri. Son zamanlardaki “Hindistan cevizi yağının yüzde 62’si MCT’tir. Bu yüzden hindistan cevizi yağı bizim, fitness yapanlar, için mükemmel bir yağ kaynağıdır!” iddiası yalnızca bu endüstrinin satış taktiklerinden birisidir. ABD’de, hindistan cevizi yağı ve MCT yağı üreticilerine, laurik asite MCT yağı denilmesine izin veriliyor; çünkü biyokimyacılar laurik asitin gerçek MCT yağları gibi davranmadığını anlamasına rağmen bu yağların isminin MCT olarak geçmesine göz yumuyor.Pazarlamacılar, hindistan cevizinde dört çeşit MCT olduğunu iddia ediyolar. Bunlar C6, C8, C10, C12. Bu rakamlar karbon zincilerinin uzunluğunu tanımlar. Yukarıdaki araştırma çıkarımlarında da bahsettiğim LCT ve MCT yi kimyasal olarak ayıran nokta karbon zincilerinin uzunlarılarıdır. Biyolojik açıdan laurik asit LCT gibi işler. Laurik asit LCT olarak düşünülmelidir. MCT’in aksine işlenmesi ve enerjiye dönmesi daha uzun sürer.

Öyleyse “MCT Yağı” nedir?

Aşağıdaki yağ asitlerinden yalnızca ilk üçü MCT gibi metabolize edilir.

C6(Caproik Asit): Hindistan cevizi yağında yeteri miktarda yoktur. Tadı kötüdür, tüketildiğinde sıklıkla mide rahatsızlıklarına yol açar. Ancak hızlı bir şekilde ketona dönüşür. Tükettiğiniz MCT yağı tuhaf bir tada sahipse yeterinde C6’dan damıtılmamıştır.

C8(Caprilik Asit): Hindistan cevizi yağının ~%6 sı caprilik asittir. Anti-mikrobik etkilere sahiptir. Hızlı bir şekilde metabolize olur. Yaklaşık 1 kaşık caprilik tüketebilmek için 18 kaşık hindistan cevizi yağı tüketmek gerekir. 🙂

C10(Capric Asit): Hindistan cevizi yağının ~%10u capric asitten oluşur. MCT diyebileceğimiz bir formdur. Tüketildiğinde enerjiye dönüşümü C8’e göre uzun sürer fakat C8’den daha ekonomiktir.

C12(Laurik Asit): Hindistan cevizi yağının yüzde 50den fazlası laurik asitten meydana gelir. Kolestrolünü diğer yağ asitlerine göre daha çok yükseltir. Antimikrobiyal etkisi vardır. Enerjiye dönüşüm hızı MCT’e oranla düşüktür[6][7]. Karaciğerdeki metabolizesi uzun sürer. Fitness sektöründe MCT olarak nitelendirilir.

C14 ve üzeri: Bu yağ asitleri LCT olarak kabul görmüştür. Stearik asit (C18:0), oleik asit (C18:1) ve lineoleik asit (C18:2) dahil olmak üzere çoğunlukla doymuş yağ asitleridir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan bu uzun zincirli yağ asitlerinin yüzdeleri, meyvenin yetiştiği bölgeye ve diğer değişkenlere bağlıdır.

Hindistan cevizi yağı lezzetli bir yağdır. Aynı zamanda iyi bir yağ kaynağıdır; fakat elde etmek için harcayacağınız para, özellikle Türkiye’de yaşıyorsanız, gereksizdir. Her insan yaşadığı bölgenin kaynaklarından beslenmesi gerekir. Ataları buna göre evrilmiştir bu yüzden canlı, efrafındaki besin kaynaklardan daha çok verim alacaktır. Bu yüzden yağ kaynağınızın hindistan cevizi yağı olması o kadar önemli değildir.

Kaynak

7 YORUMLAR

 1. Mustafa Taşçı

  ….Bulletproof(kurşun geçirmez) kahve güzel bir tercih. Glikojen depolarının erkenden boşalmasını önleyerek sizin performansınıza katkı sağlayabilir. Bu kahveyi tereyağı ile de yapabilirsiniz.

  sermeren

  daha önce de yazmıştım.
  bulletproof kahve. filtre kahveye döküyorum 10-20 gram kadar. bir işe yarıyor mu emin değilim. enerji verdiği falan yazılmış.
  ben tamamen sevdiğim için yapıyorum. baya tadı güzel. …..

  Bulletproof kahve denen şey Dave Asprey adlı bir şarlatanın ortaya attığı tamamen dayanaksız, mantıksız ve yanlış bir iddia. Bu adam da bizim Karatay gibi karbonhidratların öcü olduğunu, çok fazla yağ yememiz gerektiğini savunanlardan. Hatta "alınan kalori önemsizdir, 5000kalori yağ yesen bile yağlanmazsın!" saçmalığını demiş bir cahildir kendisi. Ama tabi onu guru gören çok sayıda insana ürünlerini-kitaplarını kakalayarak dünyalığını düzmüş Dave abimiz.. Gavur ellerde de bu tip şarlatanlar çok iş yapıyor..
  0  0