Sağlık

Masturbasyonun Vücut Geliştirmeye Etkisi


 

Çokça merak edilen konulardan birisi masturbasyonun vücut geliştirmeye zararı ya da yararı olup olmadığı ile ilgilidir. Konuyla ilgili o kadar çok söylem var ki, spor yapan bireylerin kafasını karıştırmakla kalmayıp, yanlış bilgileri hafızalarına kazımalarına sebep olmaktadır.

 

Bu yazımda sizinle masturbasyonun vücut geliştirmesi üzerinde ki varsa negatif, pozitif ya da diğer etkilerini bilimsel araştırmalara bağlı kalarak yorumlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

 

İlk olarak 1976 yılında yapılmış bir araştırmayla başlayalım. Purvis K, Landgren BM, Cekan Z ve Diczfalusy E. isimli 4 araştırmacının yaptığı araştırmayı ele alacağız. Araştırmada, masturbasyonun endokrin sistemi üzerine etkilerine bakılmış. Pregnenolone, dehydroepiandrosterone (DHA), androstenedione, testosterone, dihydrotestosterone (DHT), oestrone, oestradiol, cortisol and luteinizing hormone(LH) seviyeleri gözden geçirilmiş. Çıkan sonuca bakılırsa masturbasyon sonrası tüm bu steroidlerde ufak miktarlarda artış gözlemlenmiş. Özelllikle DHA ve pregnenolone hormonlarında belirgin artışlar gözlemlenmiştir. DHA, androstenolone olarakta bilinir. Androgen ve estrogen sex steroidlerinin sentezinde kullanılır. Aynı şekilde pregnenolone bir çok steroid hormonunun sentezinde kullanılır.

 

Kafanızı fazla karıştırmamak adına sonuç olarak, bizim için kullanışlı bilgi olan testosterone seviyesinde değişikliğin olmadığı, negatif bir sonuç çıkmadığıdır.

 

2001 yılında yapılan araştırmada yine masturbasyonun testosterone üzerine negatif bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Hatta masturbasyon sonrası testosterone seviyelerinde artış gözlemlendiği görülmüştür.

 

2002 yılında konuyla ilgili yapılan araştırmada masturbasyon sonrası, 1 haftalık bekleme sonucunda testosterone seviyesinde belirgin artış gözlemlenmiştir.

 


Sonuçlar bize neyi gösteriyor?

 

Araştırma sonuçlarına göre masturbasyonun testosterone üzerine negatif bir etkisi yoktur, aksine pozitif bir etkisi vardır

 

 

 

Mehmet Kaban

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız

 

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/135817

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11760788


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12506329

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık