Kilo Verme

Kilo Vermek (Yağ yakmak) İçin Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Spor Yapmalıyız?


Bu hepimizin aklına takılan sorulardan bir tanesidir. Kilo vermek (Yağ yakmak) için kahvaltıdan önce mi sonra mı spor yapmalıyız?

Konuyla ilgili Japon ve Amerikan bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, 24 saatlik bir yağ yakımı için kahvaltıdan önce spor yapmak gerekli. Konuyla ilgili araştırmaları kaynak bölümünde bulabilirsiniz.

Eğer aç karnına spor yapamıyorum diyenlerdenseniz, korkmayın! Yine kadınlar üzerine yapılan bir araştırmada spordan önce 115 Kcal değerinde yapılacak bir atıştırma neticesinde motivasyonumuzun arttığı, ruh halimizi daha iyimser hale getirdiği ve spor sonrası beslenme düzenimizi daha rahat kontrol altına alabildiğimiz görülmüştür.

-Herkes aç karnına mı spor yapmalı?

HAYIR!

Diyabet hastaları üzerinde yapılan araştırmalara göre, diyabet hastası olan kişilerin yemeklerden sonra spor yapması uygun görülmüştür

Ama eğer sağlıklıyım, aç karnına sabahları spor yapabiliyorum diyorsanız kesinlikle bunu denemelisiniz. Bennard P ve Doucet E.’nin yaptığı araştırmalar neticesinde, en iyi yağ yakımı aç karnına ve sabahları yapılan spor sonrası “2 saat” içerisinde meydana geliyor!

Herkese bol sporlu günler dilerim

Mehmet Kaban


Tarafımdan yazılmıştır lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4703705/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21411835

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4517027/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25675589

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17111004


 

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık