Kadınlara Özel

Kadınlardaki “aşırı kaslanırım” korkusu


Bir çok fitness antrenörü ve bu işe gönül vermiş kişiler anlamışlardır ne demek istediğimi.

Sağda solda fotoğraflarını gördüğünüz kadın vücut geliştiricilerin hepsinin steroid kullandığını söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan erkek ve kadınlar steroid kullanırlar. Fakat gizlemek durumundadırlar. Dolayısıyla bu sporla pek fazla bilgili olmayan kadınlar, fitness yapmaya başladıklarında kendilerini “erkeğimsi” görünüme dönüşecekleri korkusuyla ağırlık çalışmaktan çekinirler.

Testosterone, vücut geliştirme için en önemli hormonlardan birisidir. Bir kadın, erkeğe göre ortalama 1/10 oranında testosterone hormonu üretir.

Fotoğraflarını gördüğünüz o ünlü erkek vücut geliştirmeciler zaten steroid kullanırlar. Yani onların ulaştığı kas seviyesine ulaşmanız kadın olarak mümkün değildir. Bırakın kadın olarak, erkek olarak bile, çok az kişi o kas kütlesine ulaşabilir. Steroid kullansa dahi! Kaldı ki bu vücut geliştirme sporuyla uğraşan erkekler, yılda on binlerce lira steroide harcarlar. Yinede bu vücuda ulaşmaları, yıllar alır. Yani 3-5 senede ulaşılabilecek vücut değildir.

Gelelim kadın vücut geliştirmecilere;


Vücut geliştirme ile uğraşan kadınlar, müsabık olanlar, yıllarca bu spora emek verip, çeşitli steroidler kullanıp, kürler yaparlar. Yani doğal olarak hiç bir zaman elde edemeyecekleri bir vücut kas kütlesini bu yolla edinirler. Dolayısıyla siz 10 yılda uğraşsanız o duruma gelemezsiniz.

Fitness yapmaktan, ağırlık kaldırmaktan korkmayın! Unutmayın, kas kütleniz ne kadar artarsa, metabolizmanız o kadar hızlanacak, günlük kalori ihtiyacınız o kadar artacak ve yağ yakımına yardımcı olacaktır.

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.


Mehmet Kaban

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
Fizyolojik olarak zaten bir kadının erkek kadar kas kütlesine sahip olması mümkün değildir. Tabi bu dediğim "doğal" olarak. Bir kadının bir erkeğe göre kas kazanımı çok daha uzun sürer. Korkmayın ağırlık kaldırın! :)
M