Kadınlardaki “aşırı kaslanırım” korkusu

Bir çok fitness antrenörü ve bu işe gönül vermiş kişiler anlamışlardır ne demek istediğimi.

Sağda solda fotoğraflarını gördüğünüz kadın vücut geliştiricilerin hepsinin steroid kullandığını söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan erkek ve kadınlar steroid kullanırlar. Fakat gizlemek durumundadırlar. Dolayısıyla bu sporla pek fazla bilgili olmayan kadınlar, fitness yapmaya başladıklarında kendilerini “erkeğimsi” görünüme dönüşecekleri korkusuyla ağırlık çalışmaktan çekinirler.

Testosterone, vücut geliştirme için en önemli hormonlardan birisidir. Bir kadın, erkeğe göre ortalama 1/10 oranında testosterone hormonu üretir.

Fotoğraflarını gördüğünüz o ünlü erkek vücut geliştirmeciler zaten steroid kullanırlar. Yani onların ulaştığı kas seviyesine ulaşmanız kadın olarak mümkün değildir. Bırakın kadın olarak, erkek olarak bile, çok az kişi o kas kütlesine ulaşabilir. Steroid kullansa dahi! Kaldı ki bu vücut geliştirme sporuyla uğraşan erkekler, yılda on binlerce lira steroide harcarlar. Yinede bu vücuda ulaşmaları, yıllar alır. Yani 3-5 senede ulaşılabilecek vücut değildir.

Gelelim kadın vücut geliştirmecilere;

Vücut geliştirme ile uğraşan kadınlar, müsabık olanlar, yıllarca bu spora emek verip, çeşitli steroidler kullanıp, kürler yaparlar. Yani doğal olarak hiç bir zaman elde edemeyecekleri bir vücut kas kütlesini bu yolla edinirler. Dolayısıyla siz 10 yılda uğraşsanız o duruma gelemezsiniz.

Fitness yapmaktan, ağırlık kaldırmaktan korkmayın! Unutmayın, kas kütleniz ne kadar artarsa, metabolizmanız o kadar hızlanacak, günlük kalori ihtiyacınız o kadar artacak ve yağ yakımına yardımcı olacaktır.

Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Mehmet Kaban

Bu makale size faydalı oldu mu?
Makaleyi değerlendirin, bu sayede bizim daha iyi şeyler yazmamıza yardımcı olacaksınız.
Evet
Hayır

6 YORUMLAR

 1. hkayac

  Son zamanlarda kadınlarda bir squat modası aldı başını gidiyor. Popo kısmı için hoş görüntüler oluşturuyor. bu kısma diyeceğim yok da… bunu abartanları hoş bulmuyorum. Bir de üst bacak kaslarını aşırı geliştiren kadınları beğenmiyorum.
  Yoksa orantılı bir kas kütlesi oluşturmak benim de hedefim 🙂

  Valla bir bayanda estetik karın kasları yeter

 2. Son zamanlarda kadınlarda bir squat modası aldı başını gidiyor. Popo kısmı için hoş görüntüler oluşturuyor. bu kısma diyeceğim yok da… bunu abartanları hoş bulmuyorum. Bir de üst bacak kaslarını aşırı geliştiren kadınları beğenmiyorum.
  Yoksa orantılı bir kas kütlesi oluşturmak benim de hedefim 🙂

 3. Herkesin kendi tercihi tabiki de. Ben de bodybuilding ci gibi bir hatunu estetik bulmuyorum elbette [emoji38] Ama genel olarak kadınlardaki yanlış doğrulara takılıyorum. Forma girmek için hep kolay yolu seçiyoruz. Kilo verirken tartıdaki rakama takılıyoruz. Bilmiyorlar ki verdikleri kilo kastan mı, yağdan mı gidiyo acaba. Vereyim de ne olursa olsun. Kas kütlesindeki artışın metabolik hıza ve yağ yakımına etkisini hiç düşünmüyorlar. Kaslanmaktan korkmamak lazım tabi dozunu ayarladığımız sürece [emoji1303]

  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İlginizi çekebilir

error: Bu Makale Koruma Altındadır!