Kadınlar’da En Sık Yapılan Egzersiz Hataları

Kadınların egzersiz yaparken gözlemlediğim hataları.
En önemlisi sanırım: Yeterince şiddetli ÇALIŞMIYORLAR. Gym’lerde şöyle ter içinde kalmış antrenman sonu nefes nefese kalan, ağırlık çalışırken son setlerde kolu, bacağı titreyen kadın görmek zor.
Çözüm: Egzersiz yaptığınızda hakkını verin. Yoksa zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Alışveriş merkezinde gezer gibi koşu bandını kullanırsanız Elinizde dumbbellerla, yada makinelerde rahat bir şekilde 15/20 tekrar yaparsanız. Bu egzersizlerin hic bir anlamı yoktur. 15 tekrar üzerine çıkmayın. Set bitiğinde sizinde enerjiniz bitmiş olsun. Yani bir tekrar dahi yapamayacak duruma gelin.
Yanlış form: Hareketlerin doğru formda yapılmaması. Örnek. Dumbbell pres yaparken dumbbellerın omuza çok yakın yere doğru indirilmesi. ( anterior deltoid )
Makinelerde koltuk yüksekliğinin iyi ayarlanmamış olması.
Çözum: Hareketlerin doğru formunu öğrenin. Koltuk yüksekliğini çalıştığınız kas grubuna göre ayarlayın. Örneğin makinede chest press yapıyorsanız. Elleriniz goğüsünüzle ayni hizada olacak şekilde koltuğu ayarlayın.
Elinde telefonla koşu kardiyo çalışmak. Bir yandan telefonla oynayıp diğer yandan bisiklet, koşu bandını kullanmayın. Telefon sizin antrenman şiddetini arttırmanızı engeller.
Çözüm: Yarım saat telefondan uzak kalmak size bir şey kaybettirmez. Telefonu dolabınızda bırakın. Unutmayın hiçbir şey kendi bedeninizden daha önemli değildir.
Çok fazla kardiyo yapmak. Çok fazla yapılan kardiyo sizin yağ ile birlikte kas kaybetmenize de sebep olur. Yani katabolizm yaşarsınız. Kaslardaki proteinleri de enerji olarak tüketirsiniz. Özelllikle yeterli protein almıyorsanız. Fazla kardiyo cortisol hormonunu yükseltir. Cortisol katabolic hormondur.
Çözüm: Kardiyolarinizi haftada 2 gün ile sınırlayın. Her seferinde 15/25 dk kardiyo. Yeterlidir. Haftalık 1 saat üzerinde yapılan kardiyo zaman kaybıdır. Yağ oranınız düşükse kas kaybı yaşamanıza sebep olabilir. Ağırlık çalışmalarına yönelin.

 

Bu makale size faydalı oldu mu?
Makaleyi değerlendirin, bu sayede bizim daha iyi şeyler yazmamıza yardımcı olacaksınız.
Evet6
Hayır

5 YORUMLAR

 1. Kadınlar'da En Sık Yapılan Egzersiz Hataları

  [​IMG]

  Kadınların egzersiz yaparken gözlemlediğim hataları.

  En önemlisi sanırım: Yeterince şiddetli ÇALIŞMIYORLAR. Gym’lerde şöyle ter içinde kalmış antrenman sonu nefes nefese kalan, ağırlık çalışırken son setlerde kolu, bacağı titreyen kadın görmek zor.

  Çözüm: Egzersiz yaptığınızda hakkını verin. Yoksa zamanınızı boşa…
  Yazının devamını blog sayfamızdan okuyabilirsiniz.
  [/QUOTE]

 2. Yürüyüş bandında yarım saat yürümek için gelenler.. Setler halinde verilen tekrarları tek set yapıp geçiştirenler…. Hareketleri doğru yapmayanlar… Ağırlık arttırınca bir anda devasa kasları olacağını zannedip aynı ağırlıkla aylarca devam edenler…. Var da var…

  Ama içine limon, tarçın, nane vs eklenmiş su şişeleri yanlarından eksik olmuyor 🙂 Soyunma odasında şunu ye bunu iç tavsiyeleri havada uçuyor 🙂

 3. Gittiğim salonda adam gibi antrenman yapan kadın sayısı bir elin 5 parmağını geçmez. Ellerinde telefon, yanındakiyle laklakla geçiriyorlar bir çoğu.
  Halbuki bisiklete binerken dahi nefes o kadar önemli ki!!!
  Yapmayın kızlar, etmeyin eylemeyin. Antrenman yapın. Bırakın sohbet etmeyi egzersiz yaparken. Sonra ben neden gelişemiyorum 😀
  Çeneniz kadar kaslarınız çalışsa gidecek o kilolar 🙂

İlginizi çekebilir

error: Bu Makale Koruma Altındadır!