Kadınlar’da En Sık Yapılan Egzersiz Hataları


Kadınların egzersiz yaparken gözlemlediğim hataları.
En önemlisi sanırım: Yeterince şiddetli ÇALIŞMIYORLAR. Gym’lerde şöyle ter içinde kalmış antrenman sonu nefes nefese kalan, ağırlık çalışırken son setlerde kolu, bacağı titreyen kadın görmek zor.
Çözüm: Egzersiz yaptığınızda hakkını verin. Yoksa zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Alışveriş merkezinde gezer gibi koşu bandını kullanırsanız Elinizde dumbbellerla, yada makinelerde rahat bir şekilde 15/20 tekrar yaparsanız. Bu egzersizlerin hic bir anlamı yoktur. 15 tekrar üzerine çıkmayın. Set bitiğinde sizinde enerjiniz bitmiş olsun. Yani bir tekrar dahi yapamayacak duruma gelin.
Yanlış form: Hareketlerin doğru formda yapılmaması. Örnek. Dumbbell pres yaparken dumbbellerın omuza çok yakın yere doğru indirilmesi. ( anterior deltoid )
Makinelerde koltuk yüksekliğinin iyi ayarlanmamış olması.
Çözum: Hareketlerin doğru formunu öğrenin. Koltuk yüksekliğini çalıştığınız kas grubuna göre ayarlayın. Örneğin makinede chest press yapıyorsanız. Elleriniz goğüsünüzle ayni hizada olacak şekilde koltuğu ayarlayın.
Elinde telefonla koşu kardiyo çalışmak. Bir yandan telefonla oynayıp diğer yandan bisiklet, koşu bandını kullanmayın. Telefon sizin antrenman şiddetini arttırmanızı engeller.
Çözüm: Yarım saat telefondan uzak kalmak size bir şey kaybettirmez. Telefonu dolabınızda bırakın. Unutmayın hiçbir şey kendi bedeninizden daha önemli değildir.
Çok fazla kardiyo yapmak. Çok fazla yapılan kardiyo sizin yağ ile birlikte kas kaybetmenize de sebep olur. Yani katabolizm yaşarsınız. Kaslardaki proteinleri de enerji olarak tüketirsiniz. Özelllikle yeterli protein almıyorsanız. Fazla kardiyo cortisol hormonunu yükseltir. Cortisol katabolic hormondur.
Çözüm: Kardiyolarinizi haftada 2 gün ile sınırlayın. Her seferinde 15/25 dk kardiyo. Yeterlidir. Haftalık 1 saat üzerinde yapılan kardiyo zaman kaybıdır. Yağ oranınız düşükse kas kaybı yaşamanıza sebep olabilir. Ağırlık çalışmalarına yönelin.

 

Bu makale size faydalı oldu mu?


savas-cebeci tarafından

1998 yilinda Marmara Universitesi Beden egitimi Ogretmenligi'nden mezun oldum. Ogrencilik yillarimda Istanbul'da cesitli fitness salonlarinda ve Akdeniz bolgesi'ndeki bircok turistik otelin spor kompleksinde "personal trainer"olarak calistim. Daha sonra Fransa'ya yerlestim. 6 yil kadar Paris'te personal trainer olarak calismaya devam ettim. Paris serüvenim bittikten sonra New York'a yerlestim. nEgitim hayatima New York'ta devam ettim.n"Swedish Institute College of Health Sciences University" de 'masaj ve body work' bolumunu bitirdim. Burada Spor masaji, Postur analizi, Kaslarla ilgili postur bozukluklarinin manuel terapisi,uygun egzersiz hazirlama konusunda uzmanlastim. New York State lisans sinavina girip lisansimi aldim. n"NASM: National Academy Sport Medicine'den Amerika genelinde gecerli olan Personal Trainer sertifikami aldim. n"NCBTMB, National Certification Board For Therapeutic Massage And Body Work"sinavlarina girip yine Amerika genelinde gecerli olan "Body Work Uzmani" lisansimi aldim. nACE American Council On Exercise. Sporcu beslenmesi ( sports nutrition ) uzmanligi sertifikasi aldim.Uzun yıllardır New york’ta personal trainer, manual terapi uzmani olarak calismaktayim. New York Eyaletinde resmi olarak kayitli saglik personeliyim. Bu alanlarda calısan kisilere anatomi ve kinesiology konusunda dersler vermekteyim. Ayrıca fizik tedavi uzmanlarininin, personal trainerlarin, masorlerin kullanabilecegi(hangi kas nerede nasil bulunur,gorevi nedir v.b) atlas tarzinda bir kitap basımı üzerinde calisiyorum.nIyi duzeyde Fransizca ve Ingilizce biliyorum.nnSahip Oldugu Lisanslar: nNew York State Massage TherapynnNational Certification Therapeutic Massage And Body WorknnNational Academy Of Sport medicine Personal TrainingnnAmerican Council On Exercise: Fitness Nutrition Expert CertificatennAmerican Heart Association CPR / AEDnnBric oynamak, sinema, tenis, kitesurf.fitness

5 yorum

 1. Gittiğim salonda adam gibi antrenman yapan kadın sayısı bir elin 5 parmağını geçmez. Ellerinde telefon, yanındakiyle laklakla geçiriyorlar bir çoğu.
  Halbuki bisiklete binerken dahi nefes o kadar önemli ki!!!
  Yapmayın kızlar, etmeyin eylemeyin. Antrenman yapın. Bırakın sohbet etmeyi egzersiz yaparken. Sonra ben neden gelişemiyorum 😀
  Çeneniz kadar kaslarınız çalışsa gidecek o kilolar 🙂

 2. Yürüyüş bandında yarım saat yürümek için gelenler.. Setler halinde verilen tekrarları tek set yapıp geçiştirenler…. Hareketleri doğru yapmayanlar… Ağırlık arttırınca bir anda devasa kasları olacağını zannedip aynı ağırlıkla aylarca devam edenler…. Var da var…

  Ama içine limon, tarçın, nane vs eklenmiş su şişeleri yanlarından eksik olmuyor 🙂 Soyunma odasında şunu ye bunu iç tavsiyeleri havada uçuyor 🙂

 3. Kadınlar'da En Sık Yapılan Egzersiz Hataları

  [​IMG]

  Kadınların egzersiz yaparken gözlemlediğim hataları.

  En önemlisi sanırım: Yeterince şiddetli ÇALIŞMIYORLAR. Gym’lerde şöyle ter içinde kalmış antrenman sonu nefes nefese kalan, ağırlık çalışırken son setlerde kolu, bacağı titreyen kadın görmek zor.

  Çözüm: Egzersiz yaptığınızda hakkını verin. Yoksa zamanınızı boşa…
  Yazının devamını blog sayfamızdan okuyabilirsiniz.
  [/QUOTE]

Yorum Gönderin