Kadınlar Neden Verdikleri Kilonun Fazlasını Geri Alır?


Bu yazımda fazla detaya girmeden kadınların sık yaptığı bir hatayı anlatmaya çalışacağım.

Ülkemizde bazı diyet yapan kadınlar, diyeti bıraktıklarında verdikleri kiloyu misliyle geri almasından şiketçi olabiliyorlar. Aslında bunun temel sebebi daha önceki bir yazımda paylaştığım, “aşırı kaslanma korkusu”.

Kilo vermek, yani yağ yakmanın temel prensibi, aldığımız kaloriden fazlasını harcamaktır. Çoğu kadın kilo vermek için sıkı bir diyete girer. Öyle sıkı bir diyettir ki, çoğu erkeğin dayanması zor olan bir disiplinde yaparlar. Kadınlar diyet yaparken, eğer diyetisyen yardımıyla değilse, aldıkları makrolara ( karbonhidrat, yağ, protein) dikkat etmezler. Çünkü amaç kilo vermektir. Bu çok yanlış bir tutumdur. Amaç her zaman “yağ oranını” düşürmek olmalıdır.

Yağ oranını düşürürken dikkat edilecek en önemli husus ise kas kütlesini korumaktır. Bu oldukça zor bir şeydir.

Çoğu diyete giren kadın, kilo verirken inanılmaz bir kas kaybına uğrar. Bu da metabolizmanın yavaşlamasına, kas kaybına, haliyle diyeti bırakınca inanılmaz bir yağ oranı yükselmesine sebep olur. Çok sık yapılan bir hatadır.

Kas kütlesi arttıkça, günlük gereken kalori miktarı artar. Çünkü kaslarımız enerjiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla ilk önce kas kütlesini arttırıp, daha sonra yağ oranını düşürmeye çalışmak,

Yapılacak en ideal eylemdir.

Ayrıca yağ oranını düşürürken dikkat edilecek en önemli husus ağırlık çalışmaya devam etmektir. Bu, kas kaybını olabildiğince minimuma indirmemizi sağlar. Protein ağırlıklı beslenmeye de dikkat etmek gerekir.


Kısaca söylemek istediğim, yağlarınızdan kurtulmaya çalışırken, sadece koşu bandında koşmak yeterli değildir. En ideali, ilk önce belli bir kas kütlesine erişmek, bunun için ağırlık çalışmaktır. Daha sonra ise gene ağırlık çalışırken protein ağırlıklı bir diyet ile minimum kas kaybıyla yağ oranımızı düşürmektir.

Korkmayın, ağırlık kaldırın!

Kadınların aşırı kaslanırım korkusuyla ilgili yazım için :

https://www.fitnessbilim.com/blog/kadinlardaki-asiri-kaslanirim-korkusu/

 

Mehmet Kaban


Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Bu makale size faydalı oldu mu?


mehmet-kaban tarafından

Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorumSpor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık

4 yorum

 1. Şok diyetler, vücudu saçma sapan aç bırakıp yok olan kaslar. Hep o lanet olası tartıdaki rakamlar. Çevremdeki insanlara her zaman 1kg kas ile 1 kg yağ arasındaki ebat farkını vurgulamaya çalışsamda nato mermer nato kafa :/

  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

 2. Gayet yalın , fakat bide bu işin perde arkası var.Arkadaşlar yazarlar size bu konuları yalın ve anlaşılır bir şekilde sunmak adına birçok zahmete giriyorlar.Latince ve ingilizce kelimelerden arındırıp.En anlaşılır şekilde siz değerli üyelerimize sunmak adına bayağı efor harcanıyor.

  Sizde bu konuların daha fazla kitleye ulaşması adına paylaşmayı ihmal etmeyiniz.Ki çevrenizdeki insanlar bilinçlensin , şok diyetlerden , koca karı kürlerini bırakıp.Bilinçli ve sağlıklı bir şekilde kilo verip , form sağlasınlar.

  Kültürümüzdeki en büyük kilo alma nedeni , altın günlerindeki pasta ve börekler. 😉

  Ben diyetteyim ama deyip.Bu seferden bişey olmaz nasıl olsa spor yapıp veririm diyerek binlerce kalori almak.Ortalama 45 dakikalık orta seviyeli bir koşuda 400 kalori harcanır.Ablanın yediği yaş pasta bile 600 kalori vücut bunu daha sonra kullanmak adına bu fazla karbonhidrattan yağ oluşumuna gidecektir.Sporla birlikte , beslenmeye de ağırlık vermeliyiz.Bu işin %70 mutfakta bitiyor sonuçta hanım efendinin dediği gibi , tartıda kilo verdiklerini sanıp , bu seferde kas kütlesini kaybediyorlar.Deri sarkması ile mücadele etmeye çalışıyorlar.

  Oysaki ağırlık çalışınca hem kas kütlesini muhafaza ederiz.Hemde kas kütlemizde artış sağlayarak metabolizma hızımızı yükseltmiş oluruz.Böylece hem daha fazla kalori harcarız.Hemde daha sıkı bir vücut , daha estetik bir görünüm kazanırız.

  Ağırlık çalışmaktan korkmayın , gidin terleyin , efor harcayın.Size fit bir vücut olarak geri dönecektir.

  Siz pilates eğitmenleri.Toplumu bilinçlendirmekte büyük rol oynuyorsunuz.İnsanlara işin ciddiyetini sunmanız ne güzel.İyi günler , iyi çalışmalar dilerim.

Yorum Gönderin