Gün İçerisinde Ne Zaman Spor Yapılmalıdır?


Bu soruya cevap vermeden önce kendimize ilk önce sormamız gereken, hedefimiz nedir?

Daha iyi performans veya kas artışı mı göstermek istiyoruz ya da yağ yakımı açısından daha iyi bir sonuç mu bekliyoruz?

iki soruya cevap verdikten sonra, bu yazıdan yola çıkarak antrenman saatlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Yapılan onlarca belkide yüzlerce araştırma arasından bir kaç araştırma sonucunu sizinle paylaşmak istiyorum.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre günün ilerleyen saatlerinde yapılan sporun, performans açısından çok daha verimli olduğu görülmüştür. Daha iyi performans, daha iyi antrenman, yani daha iyi kas artışı diyebiliriz. Fakat tabiki bu reelitede çok büyük bir fark yaratmayacaktır.

2015 yılında yapılan bir başka araştırmada ise, antrenman öncesi hafif bir kahvaltının, kilo ve açlık kontrolü üzerine pozitif bir etkisi olduğu gözlemlenmiş.

Fakat sıkı durun!


2017 yılında, kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kahvaltıdan önce yapılan egzersizin, 24 saatlik bir yağ yakımı yükselmesi görülmüştür.

Hedeflerinize göre sizde seçiminizi yapın,

Spor dolu günler dilerim

Mehmet Kaban

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22531613

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4517027/


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5503250/

Bu makale size faydalı oldu mu?


mehmet-kaban tarafından

Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorumSpor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık

6 yorum

  1. Geri bildirim: viagra online

Yorum Gönderin