Supplementler

En İyi Protein Tozu Hangisidir? Protein Tozu Tavsiyeleri


Bu yazımızda En iyi proteni tozu hangisi olduğunu, protein nedir ne değildir, proteine ne kadar ihtiyacımız var, en iyi protein markaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Protein nedir ?

Protein: Karbon, hidrojen,oksijen ve azottan oluşan organic bileşenlerdir.
Proteinleri diğer makrolardan ( karbonhidrat ve Yağ ) ayıran azottur.
Saf seker ve yağ hariç, hemen hemen bütün besinlerde protein bulunur.

Ne kadar Proteine İhtiyacımız Var ?

Ne kadar protein ihtiyacınız olduğu, hangi sporu yaptığınıza ve amacınıza göre değişir.
Vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız protein ihtiyacı çok daha fazladır. Çünkü amaç kas kütlesini artırmaktır ( hipertrofi )

Genel olarak günlük protein ihtiyacı için, kg başına su kadar gram olarak hesaplamalar yapılır.

Ben bu hesaplamalardan yana değilim. Çünkü ayni kiloda olmasına rağmen farklı kas oranında olabilirler.

Ben hesaplamalarda yağsız vücut ağırlığı kullanılması taraftarıyım. ( LBM ) Yağsız vücut ağırlığı su demektir: Vücuttaki yağ dışında kalan her şey. Kaslar, kemikler, iç organlar. Yağ oranı yükseldikçe sadece kg başına yapılacak olan hesaplamalarda hata payları yüksek olur.

Örnek: 100 kg % 10 yağ oranı olan birisinde toplam 10 kg yağ vardır. Yağsız vücut ağırlığı 90 kg’dır.

Diğer taraftan yine 100 kg % 30 yağ oranına sahip birisinde toplam 30 kg yağ vardır. Yağsız vücut ağırlığı. 70 kg’dır.

Bu iki kişiye sadece kg başına hesaplama yaparsak ikisininde 100 kg x 2 gr = 200 gr protein alması gerekir.

Ancak iki kisi arasında 20 kg yağsız vücut ağırlığı farkı vardır. Benim tavsiyem hesaplamalar yaparken, yağsız vücut ağırlığı kullanmaktır.( LBM ) Ortalama olarak yağ oranı çıkarılıp kalan sayı 2.5 – 3 ile çarpılabilir.

Örnek: 100 kg % 10 yağ oranı: Yağsız vücut 90 kg
90 kg x 2.5 gr = 225 gr protein .

100 kg % 30 yağ oranı: Yağsız vücut 70 kg
75 kg x 2.5 gr = 175 gr protein

İki kisi de 100 gr olmasına rağmen birisinin ihtiyacı 225 gr iken diğerinin ihtiyacı 175 gr’dır. Arada 50 gr protein farkı vardır.

Mantıklı olan da budur. Çünkü vücuttaki yağ hücrelerinin proteinlere ihtiyacı yok. O yüzden hesaplamalar yapılırken, vücuttaki yağ miktarı hesaptan düşülmelidir.

Bu bilgileri de öğrendiğimize göre şimdi hangi protein tozlarından biraz bahsedelim..

Weider Premium Whey Protein Tozu


Weider Premium Whey Protein Tozu

Sektörde öncülük eden Weider markası fiyatıyla gönüllerde yer edinmese de akıllarda olumlu yorumlar ve övgüler hep vardır.  Diğer protein tozlarına nazaran fiyatı biraz pahalı fakat fayda konusunda tavsiye edilebilecek bir protein tozudur. %20 izole protein, %60 konsantre proteinden oluşan ürünün yapısında yüksek miktarda BCAA ve Glutamin bulunuyor. Bir ölçek Weider Premium Why Protein (30gr) içinde 23 gr protein, 3.1 gr karbonhidrat, 1.1 gr lif, 1.6 gr yağ bulunuyor. Ayrıca bir serviste 2.000 mg Glutamin içeriği dikkat çekiyor.

Muscletech Iso Zero İzole Protein

Muscletech Iso Zero İzole Protein

Sektörde önde gelen protein markalarından birisi olan Musletech firması profesyonel vücut geliştirme sporcularının tercih ettiği bir üründür. Bu ürünün bazı özellikleri diğer protein tozlarından farklıdır bu yüzden öndedir.  Bu özelliklerin başında servis başı %80 protein oranı geliyor. Bir ölçek bir porsiyon olarak kabul ediliyor ve bir porsiyonda (32 gram) 25 gr protein, 1.5 gr karbonhidrat, 120 mg kalsiyum135 mg sodyum ve sindirime yardımcı enzimler içeriyor. Sıkı diyet yapan kişiler için oldukça uygun olan ürünün içeriğinde yağ ve şeker bulunmuyor.

Optimum Gold Standard Whey

Hardline Whey 3 Matrix

Hem kalite hemde fiyat konusunda protein tozu önerisinde bulunmak gerekirse ilk sırada Optimum gelecektir. Çünkü içinde bulunan BCAA molekülleri ve çeşitli amino asitleri sayesinde bu ürünü fiyat performans açısından üst sıralara taşımaktadır. Bir porsiyonda (30 gram) 23.9 gr protein, 1.2 gr şeker, 0.6 gr lif ve 1.1 gr yağ içeriyor. Peynir altı suyundan üretilen ve kimyasal katkı maddeleri içermeyen ürün, konsantre ve izole edilmiş protein sunuyor. Çilek, muz, çikolata, vanilya, kurabiye ve çilek-muz karışık aroma seçenekleriyle alınabiliyor.

Hardline Whey 3 Matrix

Hardline Whey 3 Matrix

Menşei Türkiye olan yerli ürün Hardline diğer markalara göre sektörde yeni sayılır. Kısa sürede iyi bir yer edinen bu ürün ortaya koyduğu kaliteli içerikle adını duyurmayı başardı ve diğer markalara rakip oldu diyebiliriz.  Whey 3 Matrix ismini verdiği ürün, 3 farklı teknikle üretilen Whey proteini bir arada sunmaktadır.  Hidrolize, izole ve konsantre yöntemlerle üretilen protein tozları, farklı sürelerde kana karışarak vücudu beslemeye bakar. Bu üründe üçünün bir arada olması onu rakiplerine göre avantajlı kılıyor. Ölçeği biraz küçük olduğu için iki ölçek bir porsiyon kabul ediliyor. Bir porsiyonda (44 gram) 35.3 gr protein, 2.4 gr yağ, 2.6 gr karbonhidrat bulunuyor. Tatlandırıcı olarak aspartam kullanılmayan ürünün çikolata, çilek ve sahlep aroma seçenekleri mevcut. Çilek ve sahlep aroması olanlarda bir porsiyonda 38.3 gr protein içeriği olduğunu ekleyelim.

Nutrade Premium İsolate 

Nutrade Premium İsolate

Menşei Almanya olan Nutrade firması ülkemizde satılmaya başlanan ilk fırmalar arasında yer almaktadır.  Bunun sebebi ise ortaklarından bir tanesinin Türk olmasıdır. İzole süt proteininden üretilen üründe yüksek BCAA amino asitleri bulunuyor. Aspartam ve Gluten içermeyenürünün iki ölçeği bir porsiyon kabul ediliyor. Bir porsiyon (30 gram) üründe; 23.1 gr protein, 1.5 gr yağ, 2 gr karbonhidrat ve 0.7 gr lif bulunuyor. Çikolata veya çilek aromasıyla alınabilen ürün sıfıra yakın laktoz değeriyle dikkat çekiyor.

Dipnot: Yukarıdaki protein tozları ülkemizde satılan ve herkes tarafından rahatça ulaşılabilen tozlardır. Amerika ve Avrupa’ da daha kaliteli protein tozları mevcuttur. Ayrıca seçilen 5 protein tozunu seçerken başlangıç, orta seviye ve ileri seviye kullanımı için uygun olmasının kriterler dahilinde olduğunu belirtelim.

 

 


 

Bu makale size faydalı oldu mu?


Kheiron

Forum Üyesi
Katılım
16 Ağustos 2018
Mesajlar
19
Tepkime puanı
1
Ödüller
1
Yaş
20
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
64
Bigjoy iyi midir?
 

ufukbdm0

Forum Üyesi
Katılım
18 Temmuz 2018
Mesajlar
44
Tepkime puanı
3
Ödüller
0
Yaş
23
Fit Puan
42
Eyüp bey,hardline whey 3 matrix nasil ?
 

sporcuşirin

Forum Prensesi
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Katılım
6 Ağustos 2016
Mesajlar
45
Tepkime puanı
3
Ödüller
0
Fit Puan
0
Weider markasını çok önerdiler ama fiyat olarak çok uçuk...
 

Nbb

Forum Üyesi
Katılım
19 Mart 2019
Mesajlar
8
Tepkime puanı
3
Ödüller
0
Yaş
26
Fit Puan
0
Hiç gerek yok o fiyatları vermenize. Daha makul fiyata da güzel ürünler var. Weider gereksiz pahalı
 

Eunimie

Forum Üyesi
Katılım
20 Ekim 2018
Mesajlar
11
Tepkime puanı
2
Ödüller
0
Yaş
21
Fit Puan
0
Çoğu insan Hardline ve Optimum arasında kalıyor. Öncelikle bu ikisi arasında seçim yapmak gerekirse Hardline'ı seçiyorum. Tat olarak her ne kadar optimum daha iyi olsa da gerek topaklanma sorunu gerekse leke bırakma dezavantajı nedeniyle Hardline daha öne çıkıyor.

Şu sıralar ise Proteinocean isimli yeni kurulmuş bir markanın tozunu kullanıyorum. Temizlenme, koku yapmama, tat gibi seçeneklerde 3 marka içerisinde en memnun kaldığım firma. Fiyat olarak da ilk bakışta pahalı gibi geliyor ama bir kaç indirim birleştirince nerdeyse diğer firmaların yarısına denk geliyor.

Tabi ben sadece bu 3 markayı yaklaşık 3 er ay kullandım. En iyiyi bilebilmek için sayısız marka kullanmış olmak gerekiyor.