Kilo VermeSağlık

Eğrisiyle doğrusuyla Clenbuterol


Bu yazıda Clenbuterol’un çok detaya inmeden genel hatlarıyla ne olduğu ve neden sporcular tarafından kullanılmaması gerektiğini sizinle paylaşacağım. Bu yazı hiçbir şekilde clenbuterol kullanımını önermediği gibi, aksine amacı dışında kullananlarıda bırakmaya teşvik edici bir yazıdır.

Clenbuterol nedir ?

-Clenbuterol aslında solunum yolları problemlerinde kullanılan bir ilaçtır. Termojenik ve damar genişletici etkisi vardır. Clenbuterol yapısı dolayısıyla aslında adrenalin hormonuna çok benzer fakat Clenbuterol bir steroid değildir. Merkezi sinir sistemine etki eden bir ilaçtır.

Nasıl ?

-Bu sorunun cevabını vermek için biraz daha bilimsel terimlere inmek zorundayız. Clenbuterol aslında Beta-2 reseptör agonistidir. Bu da bronşlardaki kaslarda genişleme sağlar. Beta-2 reseptör agonistleri genelde astım ve akciğer rahatsızlıklarında kullanılan bir ilaçtır.

Neden sporcular kullanıyor?

-Aerobik kapasiteyi arttırdığından ve termojenik etkisi olduğundan sporcular tarafından kullanılmakta, özellikle yağ yakımı ve performans için kullanılmaktadır.

Nasıl?

-Çünkü Clenbuterol bazal metabolizmayı hızlandırır, dolayısıyla yağ yakımına etki eder.(daha bir çok etkisi vardır, fakat fazla derine inip bilimsel konularla kafanızı karıştırmak istemiyorum)

Güvenli mi?


-Kesinlikle hayır!

Neden?

-Clenbuterol’un kötü etkileri saymakla bitmez ama bir kaçını sıralarsak; huzursuzluk, kalbin sol karıncığında daralma, kalp ritim bozukluğu, uykusuzluk, akciğerlerde ödem, yüksek tansiyon, hipertiroidizm ve daha bir çok sayamadığımız kötü etkileri vardır. Ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ayrıca patolojik olarak sinir sistemini zedelediği bilinmektedir(nörotransmiterlerin aşırı stimule olmasından kaynaklanan). Bu da beyin travması, alzheimer, parkinson hastalığı, ALS gibi bir çok hastalığın etkilerinden bir tanesidir.

-Vücudunuza bu kadar zarar verebilecek olan bir ilacı sıf kilo vermek ya da performans artışı sağlamak için kullanmanız sizde geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara itebilir. Belkide ömrünüzün sonuna kadar hırsla sarıldığınız spordan uzak kalabilirsiniz.


Sağlıklı olmak için çıktığınız bu yolda sağlıksız yollara başvurmayın.

Tarafımdan yazılmıştır lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.
Mehmet Kaban

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık