Sağlık

Bırakınca sarkma yapıyormuş! Yaşlanınca kaslar sarkıyormuş!


Abi bırakınca sarkma yapıyormuş! Yaşlanınca kaslar sarkıyormuş!

Bu cümle, fitness sporuyla uğraşan herkesin en az bir kere duyduğu cümledir. Nereden ve kim tarafından ortaya atılmış bilinmez ama tembel insanların spor yapmamak ve yapanların hevesini kırmak için kullandığı bir cümledir.

Peşin olarak söylemek lazım.

P a l a v r a

Bir erkek düşünün ki ömrü boyunca spor yapmamış. Fitness nedir bilmez. En büyük işi kumanda ile TV kanallarında gezinmek. Şimdi bu kişinin beslenmesine dikkat etmeyeceği kesindir. Kardiyovasküler sisteminin yani kalp sağlığının pekte müthiş olmayacağını tahmin etmek için sağlık uzmanı olmaya gerek yok.

Zaten hiç spor yapmadığından cildinde yaşlanmanın verdiği sarkmalar meydana gelecektir. Göbeği yaş ilerledikçe şekilsiz şemalsiz büyüyecek, cildi spor yapan kişiye nazaran daha fazla yaşlanacaktır.

3 basamak merdiven çıktığında nefes nefese kalacaktır. Akşam marketten yaptığı alışverişten sonra elinde olan 2 tane torbayı taşırken kolları yorulacak, belki ertesi gün bile ağrıyacaktır.

Öte yandan spor yapan insanların kardiyovasküler sistemi sağlıklı olur. Cildi daha geç yaşlanır. Kas kütlesi daha fazla olur. Kas kütlesi daha fazla olduğundan metabolizması daha hızlı olur. Yani kilo dengesi (yağ oranı) daha sağlıklı olur.

Kronik hastalıklar genç yaşta başlar ve ileri yaşlarda daha büyük problemlere sebep olur. Darren E.R. Warburton, Crystal Whitney Nicol, ve Shannon S.D. Bredin’in ortak yaptığı çalışma, kronik hastalıkların ve kardiyovasküler sorunların engellenmesinde fiziksel aktivitelerin ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır. Öte yandan Wilson MG, Ellison GM, Cable NT ortak çalışmasında, sporun, kalp sağlığındaki önemi araştırılmış ve önemli sonuçlar alınmıştır. Amerikan Kalp Derneği’de bu araştırmaları yapmış, ve sporun önemini vurgulamıştır.

İleri yaşlarda başa bela olan romatoid artirit hastalığına karşı, yapılacak olan egzersizlerin önemi yine Jennifer K. Cooney, Rebecca-Jane Law, Verena Matschke, Andrew B. Lemmey, Jonathan P. Moore, Yasmeen Ahmad, Jeremy G. Jones, Peter Maddison, ve Jeanette M. Thom tarafından yapılan çalışmalarda vurgulanmıştır.

Yaş ilerledikçe kas kütlesi kaybetmeye başlarız. Bu çeşitli sorunlara sebep olabilir. Spor yapan bir kişi, özellikle fitness sporuyla ilgileniyorsa, kas kütlesini koruyacaktır.


Spor yapan bir kimse sporu bıraksa dahi, kas hafızası sayesinde yeniden spora başladığında eski formuna çok daha hızlı kavuşacaktır. İleri bir zamanda, bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazı paylaşacağım.

Sonuç olarak, sarkma tamamen bir mittir. Cildimiz zaten elastisitesi olan bir organımızdır. Cildimiz yaşlandıkça elastisitesini kaybeder doğrudur. Fakat spor yapan kişilerin cildi daha geç yaşlanır! Ayrıca spor yapan kişiler beslenmesine daha çok dikkat eder. Bu da dolaylı olarak daha sağlıklı bir yaşam geçirmesini sağlar.

Spor yapanlar daha çok su içer!

Daha fazla sıvı tüketimi, ileride oluşabilecek cilt ve diğer organların “yaşlanmasında” dolaylı olarak önlemesini sağlar.

Herkese bol sporlu günler dilerim

Tarafımdan yazılmıştır lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.
Mehmet Kaban

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1402378/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26607736

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3396114/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3042669/


 

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
F
Steroid kullanırsan sarkar
F