Kadınlara Özel

30’lu Yaşlarda Kadınların Fitness Yapması ve Etkileri


Merhaba arkadaşlar, bu kısa yazımda size yapılan bir araştırmayı göz önünde bulundurarak kadınların neden fitness yapması gerektiğini anlatmaya çalışacağım :

Bildiğiniz üzere Türkiye’de kadınların diet ve spor alışkanlığı yaz gelmeden 1-2 ay öncesinde yanlızca yapılan kardiyo’dan öteye geçmemektedir. Tabiki düzenli fitness yapan bilinçli kadınlar da mevcut.

Daha önce bir çok kez belirtildiği üzere kadınların “aşırı kaslanmaktan korkması” aslında profosyonel kadın sporcuların steroid kullandıktan sonra ve yıllara yapılan antremanlardan sonra çekilmiş fotoğraflarını sanki 1 yılda yapmışcasına kabullenmesidir. Halbuki bu kadınlar yıllarca bu spora emek harcayıp, üstelik anabolik steroid’ler kullanmaktadırlar. Haliyle erkeksi görünüme böyle ulaşmaktadırlar.

Kadınların ürettiği testosterone miktarı bildiğiniz üzere erkeklere oranla çok düşüktür.

Yetişkin bir erkeğin testosterone seviyesi 250 ile 1000 ng/dl arasındadır.
Yetişkin bir bayanda ise (hamile olmadığını varsayarak) 8 ile 60 ng/dl arasındadır

yani erkeklerden 15 kat daha az testosterone seviyesine sahiptirler.

Bu ne demek?

Erkeğin 1 yılda kazanacağı kas miktarını kadınlar ortalama 15 senede kazanırlar demektir.

Bu demek oluyor ki ağırlık antremanı çalışmaktan korkmanız yersizdir.


Gelelim yapılan araştırmaya :

Bilim adamları şöyle bir araştırma yapmışlar :

4 tane hiç spor yapmayan 30lu yaşlardaki kadınlara , 12 hafta boyunca egzersiz yaptırılmış. Kadınların kas kütlesinde artış gözlenmiş. Bu kadınlar 12 haftalık egzersizden sonra 1 yıl boyunca hiç spor yapmamış. Sonuç ise inanılmaz. Ortalama 2-5% oranında kazandıkları kas kütlelerini korumuşlar. Daha sonra 12 ay hafta daha spor yaptıklarında ise kaybettikleri tüm kas kütlesini geri aldıp üzerine 2-5% oranında kas kütlesi kazanmışlardır.

Bildiğiniz üzere kas kütleniz ne kadar fazlaysa okadar çok kalori harcarsınız. Yani kardiyo ile geçireceğiniz zamanı ağırlık antremanlarına harcarsanız, hem antreman sırasında kalori yakarsınız, hemde antreman sonrasında da yağ yakımınız artar.

Ülkemizdeki bu bilinci yavaş yavaş yerleştirmeye çalışıyoruz. Kilo vermek diet ve kardiyo ile mümkündür evet. Fakat kaybettiğiniz kas miktarı yüzünden dieti ve kardiyoyu bırakınca normalde verdiğinizden çok daha fazla kilo alırsınız, yağlanırsınız.


Burdan tüm kadınlara şöyle seslenmek istiyorum, kardiyo&diet yerine, sağlıklı bir beslenme ile egzersiz yapın. Aynada kendinize baktığınızda farkı göreceksiniz

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
M
  • M
    montevo
  • 24 Şubat 2017
ilk resimde bacım biraz amacı aşmış gibi geldi bana.
B
Önümüzdeki hafta programa başlıyorum. İleriki zamanlarda benden önce-sonra fotoğrafları gelir. Bakalım 35'te neler mümkünmüş :)
B
<blockquote><div>Bilge</div>Önümüzdeki hafta programa başlıyorum. İleriki zamanlarda benden önce-sonra fotoğrafları gelir. Bakalım 35&#039;te neler mümkünmüş :)</blockquote>Bileğinize kuvvet :) Sabırsızlıkla beklicem :p
B
<blockquote><div>Bumblebee</div>Bileğinize kuvvet :) Sabırsızlıkla beklicem :p</blockquote>Etiketlerim :D
B