Hacim Kazanma

3 Ayda Büyük Kol Kasına Sahip Olunur mu?


Bu spora yıllarını vermiş bir çok insan, spor salonlarında yeni başlayanlardan duyduğu bir kaç sinir bozucu soru vardır;

-Abi ne kadar zamanda senin kadar olurum?

-Ben senin kadar olmak istemiyorum o yüzden çok çalışmayacağım

-Protein tozu kullanmadan doğal olarak yapacağım

-3 ayda kollarım senin kadar olur mu?

Bu sorularla karşılaşabilirsiniz. Karşılaşmış olabilirsiniz.

Spor salonundaki belli kas kütlesine sahip kişiler emin olun yıllardır bu sporu yapıyordur. Öyle 3-5 ayda onun kadar olamazsınız. Hatta bazı kişilerin kas kütlesi, steroid kullandıklarından dolayı, genetik olarak imkansız boyutlarda kas kütlesi taşır.


Dolayısıyla yeni başlayan bir kişinin bu spora yıllarını vermesi gerekir. Tabi bu, ne kadar kütle istemesine bağlıdır. Ama öyle 3-5 ayda “oo oldum ben” diyemeyeceksiniz. Çoğu yeni başlayan vücudu şekillenmeye başladığında “of ben oldum” der. Halbuki biraz yağ yakmaya başlayınca eriyen kütleyi görünce morali bozulur sporu bırakır.

Bırakma arkadaşım. Kimse 3 ayda güzel bir vücuda erişemez. En başından steroid kullansan bile 3 ayda kazanıp, koruyabileceğin kas miktarı bellidir. O kolları spor salonlarında ağrıtacaksın, zorlayacaksın. Beslenmene dikkat edeceksin. Uykun düzenli olacak. Emek vereceksin.

Tabi ek olarak “protein tozu doğal değildir” gibi bir saçma algı var. Konuyla ilgili önceden yazdığım bir yazı mevcut. İlgilenenler https://www.fitnessbilim.com/blog/protein-tozlari-zararli-mi/ yazısını okusun.

Son olarak ekleyeceğim, “en az” 1 yıl bu sporu yapmadan gerçek bir gelişim göremeyeceğinizdir. O yüzden sağda solda “3 ayda kol nasıl devasa olur?” gibi saçma video ve yazıları boşuna dikkate almayın. Olmaz. Vücut geliştirme adeta ham bir taştan güzel bir şaheser inşa etmek gibidir. Yontulmanız gerekir. Yavaşça, hata yapmadan ve dikkatli bir şekilde.


Sizi kandıran, 3 ayda müthiş vücuda sahip olacaksın diyen antrenörlerden uzak durun. Böyle bir şey söz konusu değildir. Çoğu öncesi sonrası videolarında yapılan sahtekarlıklar gibi. Online Antrenörlere kesinlikle güvenmeyin. Okuyun, araştırın, forumumuzda sorularınızı sorun. Blog yazılarımızı okuyun. Demek istediklerimi daha iyi benimseyeceksiniz.

 Mehmet Kaban
Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
F
Çok iyi bir antrenman programı ve beslenme ile olur 3 aydada olabilir olmayabilirde
M
ünde 2,5 cm kalınlaşma antramnı vardı sitenin birinde.toz manyağı oluyordun
S
spor geçmişi varsa olur hocam ama herşeyin tam tıkır olması şartıyla
F
Bicepslerim küçüktü gelişti o zamanlar kollarım iyi değildi 2 ayda biceps yapmıştım
spor geçmişi varsa olur hocam ama herşeyin tam tıkır olması şartıyla Kas hafızası ayrı bir konu.

Konuyla ilgili bir yazım var; https//www.fitnessbilim.com/blog/kas-hafizasi-gercekten-var-mi/
M