Hacim Kazanma

3 Ayda Büyük Kol Kasına Sahip Olunur mu?


Bu spora yıllarını vermiş bir çok insan, spor salonlarında yeni başlayanlardan duyduğu bir kaç sinir bozucu soru vardır;

-Abi ne kadar zamanda senin kadar olurum?

-Ben senin kadar olmak istemiyorum o yüzden çok çalışmayacağım

-Protein tozu kullanmadan doğal olarak yapacağım

-3 ayda kollarım senin kadar olur mu?

Bu sorularla karşılaşabilirsiniz. Karşılaşmış olabilirsiniz.

Spor salonundaki belli kas kütlesine sahip kişiler emin olun yıllardır bu sporu yapıyordur. Öyle 3-5 ayda onun kadar olamazsınız. Hatta bazı kişilerin kas kütlesi, steroid kullandıklarından dolayı, genetik olarak imkansız boyutlarda kas kütlesi taşır.


Dolayısıyla yeni başlayan bir kişinin bu spora yıllarını vermesi gerekir. Tabi bu, ne kadar kütle istemesine bağlıdır. Ama öyle 3-5 ayda “oo oldum ben” diyemeyeceksiniz. Çoğu yeni başlayan vücudu şekillenmeye başladığında “of ben oldum” der. Halbuki biraz yağ yakmaya başlayınca eriyen kütleyi görünce morali bozulur sporu bırakır.

Bırakma arkadaşım. Kimse 3 ayda güzel bir vücuda erişemez. En başından steroid kullansan bile 3 ayda kazanıp, koruyabileceğin kas miktarı bellidir. O kolları spor salonlarında ağrıtacaksın, zorlayacaksın. Beslenmene dikkat edeceksin. Uykun düzenli olacak. Emek vereceksin.

Tabi ek olarak “protein tozu doğal değildir” gibi bir saçma algı var. Konuyla ilgili önceden yazdığım bir yazı mevcut. İlgilenenler https://www.fitnessbilim.com/blog/protein-tozlari-zararli-mi/ yazısını okusun.

Son olarak ekleyeceğim, “en az” 1 yıl bu sporu yapmadan gerçek bir gelişim göremeyeceğinizdir. O yüzden sağda solda “3 ayda kol nasıl devasa olur?” gibi saçma video ve yazıları boşuna dikkate almayın. Olmaz. Vücut geliştirme adeta ham bir taştan güzel bir şaheser inşa etmek gibidir. Yontulmanız gerekir. Yavaşça, hata yapmadan ve dikkatli bir şekilde.


Sizi kandıran, 3 ayda müthiş vücuda sahip olacaksın diyen antrenörlerden uzak durun. Böyle bir şey söz konusu değildir. Çoğu öncesi sonrası videolarında yapılan sahtekarlıklar gibi. Online Antrenörlere kesinlikle güvenmeyin. Okuyun, araştırın, forumumuzda sorularınızı sorun. Blog yazılarımızı okuyun. Demek istediklerimi daha iyi benimseyeceksiniz.

 Mehmet Kaban
Tarafımdan yazılmıştır. Lütfen kaynak göstermeden kopyalamayınız.

Bu makale size faydalı oldu mu?


Yurtdışında bir süre eğitim gördükten sonra( Doctor of Pharmacy (Pharm.D) ) , Türkiye'ye dönüş yaptım. Eğitimimi Türkiye'de tamamladım. Eczacıyım. Eğitimim dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgili olabilecek : anatomi, biokimya, fizyoloji, patofizyoloji, botanik, mikrobiyoloji, biyoloji, geleneksel çin tıbbı, galenik, organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, nitel&nicel kimya, radyokimya, farmostatik kimya, medikal biokimya, kolloid ve fiziksel kimya, farmakoterapi, farmakognozi konularında eğitimim var. Ayrıca düzenli olarak sporla ilgili bilimsel makaleleri takip ediyorum Spor geçmişim: 9-14 yaş arası lisanslı yüzücü 14-15 yaş arası Aikido 16-17 yaş arası taekwondo 19-21 ve 22-24 yaş arası muay-thai 18-23 ararası aralıklı vücut geliştirme, 24-27 yaş arası düzenli vücut geliştirme (muay thai'den sebeple sakatlıklarım oldu sporu bırakmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ) 26-27 Bjj & Muay Thai Uzun süre Budapeşte'de yaşadıktan sonra 2014 yılının sonunda İstanbul'a dönüş yaptım. İlgi alanlarım: Muay-Thai, Fitness, Bjj, MMA, Amatör Fotoğrafçılık
N
  • N
    Naci
  • 30 Temmuz 2018
Bana bu soru soruldugunda artik yonlendirebilecegim bir blog yazisi olmus, elinize saglik.
J
  • J
    jasperfreeman
  • 31 Temmuz 2018
Kesinlikle önceden kazanılmış bir altyapı yoksa imkansızdır. 3 ayda bunu vaad eden antrenör de çok açık umut tüccarıdır. Bir altyapım olmadan 1 yılı tamamladım antrenmanlarım çok disiplinli ve gerçekten sert çalışıyorum ancak 1 yılın sonunda gözle görülür bir hacimden söz edebilir hale geldim kaldı ki bu hacimin de %20 'si yağdan ibaret . Bu demek oluyor ki 1 yıl dahi bu spor için çok erken bir dönemdir. Gerçekçi olmak gerekirse bu sporda başarılı olmak için en azından 3 yıl ayrılmalı bu 3 yıl ara vermeden disiplinli şekilde çalışılmalıdır. Saygılar
Ben de bu konu hakkında soru sormak istiyorum. Ben 1 yıldır bu sporu yapıyorum. Yaşım 19. 69 kilogramdım başladığımda 75 kilogramım şu an. 28 cm kolum şu an 34 cm. 88 cm göğüs ölçüm şu an 99 cm. 105 cm omuz ölçüm şu an 117 cm. Bacak ölçüm de 50 cm'den 56 cm'ye yükseldi. Ben aynaya baktığımda pek bir değişim fark edemiyorum. Arkadaşlarım da 12 ayda çok az gelişmişsin falan diyorlar. Ben geliştiğimi biliyorum ama bu kadar süre için iyi mi yoksa az mı pek fikrim yok. Siz ne düşünüyorsunuz? Ben vu sporla ilgileniyorum ama bu konu hakkında pek fikrim yok. Yardımcı olabilecek fikir verebilecek olan fikir verirse çok mutlu olurum.
C